Telewizor w salonie jest passe… W czym lepsze są projektory?

Telewizor w salonie jest passe… W czym lepsze są projektory?

Telewizor w salonie jest passe… W czym lepsze są projektory?
21.06.2018 14:47

Wiele lat temu jednym z marzeń każdej rodziny było posiadanie dużego telewizora. Dziś ceny nawet 50-calowych ekranów nie są wygórowane, zaś preferencje i wymagania powoli się zmieniają - w grę wchodzą bowiem projektory. Czy to dobra alternatywa dla tradycyjnych telewizorów? W czym są lepsze?

Projektor w salonie alternatywą dla telewizora?

Zadowolony z projektora, nawet jeśli wcześniej korzystał z tradycyjnego, nawet dużego i zaawansowanego telewizora, będzie przede wszystkim kinomaniak i miłośnik oglądania sportu lub seriali na dużym ekranie. Telewizor o przekątnej 55 cali lub większej to sporo, ale nie ma szans konkurować z projektorem zapewniającym obraz wielkości 100 i więcej cali. Co ważne, w podobnej, lub lepszej cenie! Już nawet średniej klasy urządzenie, oferujące rozdzielczość Full HD oraz przyzwoitą jasność, będzie w stanie bez większych problemów wyświetlić obraz o nawet dwukrotnie większej przekątnej.

Projektor zadowoli również okazjonalnych amatorów kina, którzy zbierają się większą grupą raz w tygodniu na kilkugodzinny seans, ale na co dzień wolą oglądać seriale i programy telewizyjne na tradycyjnym odbiorniku telewizyjnym. W takich przypadkach projektor będzie ciekawym dopełnieniem kina domowego, w którym codzienne zadania przejmuje telewizor o rozsądnej przekątnej, ale „od święta” na pierwszy plan wchodzi wspomniany projektor.

Obraz

Projektory nowej generacji mogą być także alternatywą dla wysłużonego telewizora, który do tej pory działał praktycznie od rana do wieczora „w tle”. Dobrej klasy sprzęt oparty na systemie 3LCD poradzi sobie z wyświetleniem obrazu nawet w środku słonecznego dnia. Warto wspomnieć, że lampy stosowane w sprzęcie Epsona starczają nawet na 10 000 godzin pracy, a koszt ich wymiany to zaledwie ok. 300 - 490 zł. Wymiana lampy nie będziemy musieli się martwić w ogóle, decydując się na najnowszy sprzęt z laserowym źródłem światła – np. projektor ultrakrótkiego rzutu Epson EH-LS100. Producent ochoczo udziela na niego aż pięć lat gwarancji, wiedząc że praktycznie nawet przy ciągłej eksploatacji nie ma możliwości zużycia najważniejszego modułu.

Duży obraz to nie problem (prawie)

Telewizor ma stałą przekątną obrazu – to oczywiste. Kupując model o przekątnej 55 cali, musimy pamiętać, że już tego nie zmienimy, więc jeśli jest to inwestycja na długie lata, należy mieć to na uwadze i dobrze przemyśleć zakup. Rachunek jest prosty: zmiana rozmiaru = zmiana telewizora. Jeśli wybierzemy projektor, przekątna ekranu będzie tylko kwestią naszego widzimisię oraz przestrzeni, na której wyświetlimy obraz. W większości przypadków spektrum regulacji jest ogromne i mieści się w przedziale od kilkudziesięciu do nawet kilkuset cali. Co więcej, projektor możemy ustawić w odległości już kilkudziesięciu centymetrów od ściany (a w przypadku rozwiązań ultrakrótkiego rzutu – UST nawet kilkanaście!), aby uzyskać dobry jakościowo obraz. Optymalnie będzie to odległość ok 2 metrów – tyle wystarczy, aby na płaskiej ścianie lub specjalnym ekranie wyświetlić film w rozdzielczości Full HD i przekątnej ponad 50 cali.

Obraz

Oczywiście im większa odległość od ściany tym większe możliwości. Większość projektorów średniej klasy pozwala na wyświetlenie obrazu o przekątnej nawet 200 cali już z odległości kilku metrów, choć im większy obraz, tym większe znaczenie mają poszczególne parametry projektora, w tym zastosowany system optyczny. Wtedy wszelkie słabości sprzętu są uwydatniane, zaś wyświetlany obraz, w przypadku podstawowych modeli, może być niewyraźny, a kolory – wyblakłe. Rachunek jest prosty – im większa przekątna, tym wymagane są lepsze parametry dla zachowania wysokiej jakości obrazu.

Niewielkie gabaryty i mobilność

Przenoszenie telewizora nie jest zajęciem przyjemnym. Obecne urządzenia są duże, ciężkie, delikatne etc. W wielu przypadkach wieszamy je na ścianie w salonie, na specjalnym wieszaku, zaś okablowanie chowamy w ścianie lub specjalnych korytkach kablowych. Przeniesienie urządzenia np. do drugiego pokoju lub do znajomych, by obejrzeć film lub mecz, praktycznie nie wchodzi w grę – zbyt dużo zachodu.

Obraz

W przypadku projektorów praktycznie nie ma takiego problemu. Owszem, nie są to urządzenia lekkie i poręczne, ale w porównaniu do tradycyjnych telewizorów oferują nieporównywalnie większą mobilność. Wystarczy odpiąć kable i zabrać projektor w miejsce, w którym będzie kawałek równej ściany o jednolitym kolorze. W przypadku 55-calowego telewizora, który mierzy nawet 120 centymetrów szerokości i waży 20 kilogramów, swobodne przenoszenie i instalacja w nowym miejscu, jest sporym logistycznym wyzwaniem. Przeciętny projektor waży kilka kilogramów i można go schować do plecaka wraz z okablowaniem. Instalacja trwa kilka minut, dzięki czemu bez przeszkód możemy go zabrać do znajomych i obejrzeć mecz nawet na zewnętrznej ścianie domku letniskowego.

Szeroki wybór rozdzielczości i technologii wyświetlania

Wybór projektorów na rynku jest ogromny. Czasami można się w tym pogubić, ale dzięki temu bogactwu możliwości, wymagający użytkownicy mogą przebierać wśród różnych technologii wyświetlania, oferowanych rozdzielczości itp. O ile w przypadku telewizorów mamy do czynienia z dwiema rozdzielczościami– Full HD (1920 ×1080 pikseli) oraz 4K (3840 na 2160 pikseli) – oraz kilkoma technologiami wyświetlania obrazu – LCD, LED, QLED, OLED – tak w przypadku projektorów, spektrum wyboru jest o wiele większe.

Najprostsze, kieszonkowe modele oferują bardzo skromną rozdzielczość QVGA, czyli zaledwie 320 na 240 pikseli, wśród urządzeń biurowych, największą popularnością cieszy się rozdzielczość XGA (1024 × 768 pikseli), zaś domowe urządzenia ze średniej i wyższej półki legitymują się rozdzielczością WXGA, 720p lub znaną wszystkim Full HD (1920 × 1080 pikseli). Są również wartości pośrednie, dlatego też każdy może wybrać model odpowiedni do swoich wymagań oraz możliwości finansowych. Co więcej, na rynku dostępne są różne technologie wyświetlania takie jak DLP czy 3LCD. To wszystko w połączeniu z poziomem jasności oraz współczynnikiem kontrastu sprawia, że możemy wybrać model dokładnie odpowiadający indywidualnym preferencjom.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (129)