Ten moment musiał w końcu nadejść. Chrome bez Flasha już od grudnia

Ten moment musiał w końcu nadejść. Chrome bez Flasha już od grudnia

Ten moment musiał w końcu nadejść. Chrome bez Flasha już od grudnia
09.08.2016 20:34, aktualizacja: 11.08.2016 09:47

Od wielu miesięcy wszystkie znaki na niebie i ziemi wieszczyły definitywny koniec Flasha, który mimo licznych luk bezpieczeństwa, wykorzystywany był przez lata w zróżnicowanych webowych zastosowaniach. Kolejne etapy wypierania go przez HTML5 następowały bardzo szybko, a przypieczętowaniem losu Flasha było wprowadzenie na YouTube odtwarzacza napisanego w HTML-u.

Oczywiście o zamiarze wprowadzenia w Chromie polityki HTML5 by default wiadomo już od kilku tygodni, a konkretniej od momentu, kiedy nad całkowitym wyłączeniem Flasha zaczęto dyskutować na łamach forum deweloperskiego projektu Chromium. Znane jednak były tylko ogólniki, jeśli chodzi o harmonogram wprowadzanych zmian.

Obraz
Obraz

Dziś wiadomo już, że najpopularniejsza przeglądarka na świecie w ogóle przestanie obsługiwać Flasha od wersji 55, która ukaże się w grudniu. Biorąc pod uwagę dominację Chrome’a (ponad 50% udziału w rynku przeglądarek) oraz liczbę przeglądarek bazujących na silnikach Chromium, opublikowany właśnie przez Google komunikat stanowi w zasadzie dla Flasha nekrolog.

Nie chodzi tu bowiem tylko o widoczne dla użytkownika aplety, ale także o wszelkiej maści narzędzia analityczne działające w tle. W tym przypadku także decyzja Google wymusi na administratorach migrację na platformy zbudowane w HTML-u 5. Jedynym wyjątkiem będą nieliczne już raczej witryny w całości wykonane we Flashu. Wówczas Chrome zapyta użytkownika o wolę uruchomienia wtyczki na żądanie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (133)