Testowa baza księżycowa powstanie w Małopolsce? Trwa zbiórka #prasówka

Testowa baza księżycowa powstanie w Małopolsce? Trwa zbiórka #prasówka

07.05.2016 18:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie testowa baza księżycowa powstanie w Rzepienniku Biskupim w Małopolskiem. Ambitny projekt naukowy realizowany jest przez Europejską Fundację Kosmiczną, która uruchomiła właśnie projekt społecznościowego zbierania funduszy w serwisie Polak Potrafi.

Baza księżycowa pod Krakowem

Baza wraz z terenem badawczym powstanie na obszarze blisko 2 hektarów w pobliżu Obserwatorium Astronomicznego im. Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim. Prace budowlane ruszą w czerwcu po udanym zakończeniu społecznościowej zbiórki funduszy na jej realizację. Z własnych środków zostanie sfinansowany zakup wyposażenia bazy, m.in. maszyny do symulacji mikrograwitacji, czy też specjalne bioreaktory z glonami. Plany przedsięwzięcia wyjaśnia dr Agata Kołodziejczyk z Europejskiej Agencji Kosmicznej:

Uczestnicy misji będą realizowali zgłoszoneprzez siebie projekty badawcze, wśród nich m.in. analizyspektometryczne pobranych przez łaziki próbek skał, czydostosowywanie symulantów regolitu księżycowego na potrzebyuprawy roślin.

Realizacja misji analogowych umożliwi również testowanie nowatorskich rozwiązań technologicznych, w szczególności tych opracowanych przez rodzime firmy. Przyczyni się to do wzrostu konkurencyjności na międzynarodowej arenie międzynarodowego przedsiębiorstw pracujących na rzecz sektora kosmicznego.

Analogowe misje planetarne to jedyna na razie forma zdobywania wiedzy i doświadczenia na temat operacyjno-technicznych wyzwań, jakie stoją przez astronautami w trakcie misji załogowych. Najbardziej znaną misją tego typu była rosyjska Mars 500, w ramach którego przez 520 dni w izolacji przebywało sześciu mężczyzn.

W trakcie Mars 500 sprawdzano m.in. autonomiczność załogi, zdolność do współpracy z kontrolą misji, zdolność do rozwiązywania problemów, identyfikację konfliktów oraz wyniki przeprowadzanych testów i prac. Szczegółowe informacje można znaleźć na na stronie projektu w serwisie Polak Potrafi.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)