Testowa Opera 11 z implementacją WebGL

Testowa Opera 11 z implementacją WebGL

01.03.2011 13:00

Przed trzema laty Opera uzyskała status pierwszej przeglądarki, w której zaimplementowano kontekst 3D znacznika canvas. Dziś Opera wydała eksperymentalną kompilację swojej przeglądarki dla systemu Windows, która korzysta z implementacji 3D canvas opartej o WebGL.

WebGL to standard rozwijany przez grupę Khronos, której Opera jest aktywnym członkiem. Prace nad implementacją WebGL w Operze trwają od początku 2009 roku, mniej więcej od momentu zainicjowania procesu standaryzacji. Specyfikacja standardu WebGL dość często ulegała zmianie w tym czasie, ale wyraźnie widać, że standard dojrzewa i nabiera stabilności. Zdaniem Opery jest to idealny moment na publiczne udostępnienie testowej wersji przeglądarki z implementacją obecnie obowiązującej wersji WebGL.

WebGL to kontekst elementu canvas, który umożliwia przyśpieszane sprzętowo renderowanie grafiki 3D z poziomu JavaScript. API jest oparte na OpenGL ES 2.0, dzięki czemu WebGL może być używany na komputerach, urządzeniach mobilnych i urządzeniach wbudowanych.

Kompilacja testowa Opery 11 z implementacją WebGL dostępna jest na razie jedynie dla systemu Windows, pobrać ją można ze stron Opery. Na publicznej wiki WebGL znaleźć można więcej informacji na temat standardu oraz ciekawe demonstracje jego możliwości.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)