TikTok z poważnymi lukami. Kiepskie zabezpieczenia pozwalały przejmować konta

TikTok z poważnymi lukami. Kiepskie zabezpieczenia pozwalały przejmować konta08.01.2020 12:52
Źródło: ICHPL Imaginechina/Associated Press/East News
Źródło: ICHPL Imaginechina/Associated Press/East News

TikTok, czyli jedna z najpopularniejszych aplikacji wśród młodych ludzi, okazała się być dosłownie dziurawa. Eksperci z firmy Check Point wykryli wiele luk, które pozwalały na przeróżne ataki, w tym zdobycie poufnych danych osobowych.

Na TikToku znajdziemy głównie nastolatków oraz dzieci. Młodzi ludzie korzystają z tej aplikacji w przeróżny sposób, ale przede wszystkim udostępniają tam wiele swoich filmików. Przy okazji, na serwerach są przetrzymywane ich dane osobowe, w tym adresy e-mail.

Badanie zespołu Check Point wykazało, że atakujący może wysłać sfałszowaną wiadomość SMS do użytkownika zawierającego złośliwe łącze. Wystarczyło kliknąć w link, a osoba trzecia mogła uzyskać pełen dostęp do konta TikTok. Wówczas mogła zarządzać jego zawartością, w tym dostać się do do filmów, które były ustawione jako prywatne.

TikTok podatny nie tylko na atak "SMS"

Check Point wykazał także, że subdomena ads[.]tiktok[.]com była podatna na ataki XSS. Z pomocą odpowiednich skryptów, badacze uzyskali dostęp do danych osobowych na kontach użytkowników, odczytując w ten sposób prywatne adresy e-mail i daty urodzin.

Firma od razu poinformowała twórców aplikacji o lukach ujawnionych w badaniu. TikTok został już zaktualizowany, a więc serwis nie jest już wrażliwy na ataki. Nie zmienia to jednak faktu, że dane 400 milionów aktywnych użytkowników każdego dnia, mógł wykraść nawet amator.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)