TomTom udostępniał policji prędkość swoich użytkowników

TomTom udostępniał policji prędkość swoich użytkowników

28.04.2011 16:39, aktualizacja: 28.04.2011 17:01

TomTom, znany producent urządzeń i oprogramowania do nawigacji, sprzedał policji dane na temat swoich użytkowników. Dzięki temu mogła ona ustawiać w odpowiednich miejscach fotoradary.

Coraz więcej dowiadujemy się o zbieraniu przez firmy danych użytkowników urządzeń mobilnych i są to coraz mniej przyjemnie informacje. Jak podała gazeta Algemeen Dagblad, europejska firma TomTom znana z urządzeń do nawigacji, współpracowała z holenderskimi władzami. Sprzedała im informacje zbierane od użytkowników dotyczące ruchu samochodowego w tym kraju. Jak twierdzi szef firmy, Harold Goddijn, udostępnione dane miały służyć poprawie bezpieczeństwa Holendrów. Nie przypuszczano jednak, że policja wykorzysta je do wyłapywania osób przekraczających dozwoloną prędkość na drogach.

Interes okazał się intratny zarówno dla TomToma jak i policji. Firma zarobiła na sprzedaży informacji, zaś policjanci mogli pochwalić się zyskami z mandatów wystawionych kierowcom. Wszyscy powinni być zadowoleni, szczególnie TomTom, który w ostatnim kwartale zanotował straty ze sprzedaży swoich usług. Kiedy o sprawie dowiedziała się opinia publiczna, Goddijn w specjalnym e-mailu przeprosił, stwierdzając jednocześnie, że TomTom nie przypuszczał nigdy, że dane jego klientów mogą być wykorzystane w taki sposób.

Ostatnio informowaliśmy o zbieraniu danych użytkowników urządzeń przenośnych firmy Apple. Także Microsoft przechowuje informacje na temat lokalizacji osób korzystających z Windows Phone 7. Podobnie Google. Teraz okazuje się, że dane - nawet jeśli są tylko fragmentaryczne i zbierane anonimowo - mogą być przekazywane władzom i wykorzystywane w niezbyt etyczny sposób. Co czeka nas jutro?

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)