TP wygrywa spór o Neostradę

06.05.2010 13:41, aktual.: 06.05.2010 14:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trybunał Unii Europejskiej stwierdził, że regulacja taryf za szerokopasmowy Internet była niezgodna z prawem. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) nie powinien nakładać kar na Telekomunikację Polską - podjęli decyzję sędziowie.

Sprawa dotyczy głośnych kar nakładanych na polskiego operatora od 2007 r. przez UKE. Zdaniem Urzędu TP S.A. pobierała zbyt duże opłaty za łącza internetowe w Neostradzie. O opłatach związanych z utrzymaniem łącza w ramach usług dostępu do Internetu informowaliśmy pod koniec zeszłego roku. UKE żądał również od operatora przedstawienia cenników za Neostradę przed ich zatwierdzeniem. Prawnicy TP S.A. odwoływali się do Komisji Europejskiej, która częściowo przyznała firmie rację. Prawo w Unii Europejskiej nie przewiduje odgórnej regulacji cen za dostęp do Internetu - stwierdzili przedstawiciele Komisji. Teraz do zdania KE przychylił się Trybunał. W wydanym wyroku można przeczytać, że regulując taryfy detaliczne za usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu bez uprzedniej analizy rynku, Rzeczpospolita Polska uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą. Oznacza to, że kary nakładane przez UKE na polskiego operatora są niezgodne z prawem.

Polska wnosiła o odrzucenie skargi złożonej przez TP S.A m.in. ze względu na to, że zarzuty naruszenia prawa [...] nie są wystarczająco precyzyjne i nie były tożsame na każdym z etapów postępowania. Kolejnym argumentem polskich prawników był fakt, że obowiązki nałożone na operatorów związane z dostępem do szerokopasmowego Internetu wprowadzono przed wstąpieniem naszego kraju do UE. W odpowiedzi Trybunał stwierdził, że Przepis ten odnosi się bowiem jedynie do „usług telefonicznych”. Polska, jako że przegrała sprawę, dodatkowo zostanie obciążona kosztami postępowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)