Treble: Google powalczy z fragmentacją Androida, izolując modyfikacje

Treble: Google powalczy z fragmentacją Androida, izolując modyfikacje

Treble: Google powalczy z fragmentacją Androida, izolując modyfikacje
12.05.2017 21:54

Google właśnie poinformowało na blogu deweloperskim Androida o Project Treble: przedsięwzięciu, które dzięki wprowadzeniu zmian w architekturze systemu ma przyśpieszyć i upowszechnić dystrybucję aktualizacji Androida.

Stąd fragmentacja Androida i problemy z aktualizacjami.
Stąd fragmentacja Androida i problemy z aktualizacjami.

Mowa zatem o próbie rozwiązania jednego z największych problemów Androida, jakim jest krótki cykl życia urządzeń, wynikający z fragmentacji systemu. Project Treble zakłada odseparowanie frameworku Androida od modyfikacji wprowadzanych przez producentów sprzętu. Dziś fragmentacja Androida przebiega na trzech etapach: modyfikacji, jakie wprowadzają producenci SoC do Android Open Source Project, następnie zmiany wprowadzają producenci urządzeń, a często także sami operatorzy. Jak Google zamierza ograniczyć ten proces?

Poprzez zmodularyzowanie Androida i wydzielenie frameworku od niskopoziomowych modyfikacji wprowadzanych przez producentów. W ten sposób aktualizacje Androida nie będą musiały – przynajmniej na papierze – wymagać przepisywania oprogramowania producenckiego. Aby to było możliwe, nakładki będą musiały przejść walidację, która potwierdzi kompatybilność z kolejnymi aktualizacjami Androida. To właśnie na producentach będzie zatem spoczywać lwia część pracy.

  • ...a tak będzie.
  • Tak było...
[1/2] ...a tak będzie.

Można to w uproszczeniu zobrazować poprzez przykład podmiany kolejnych wersji Androida pod przykryciem nakładki producenta, która pozostaje taka sama. Czy Project Treble ograniczy fragmentację Androida? Przekonamy się latem, po premierze Androida O.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)