Trwa 16. Sesja Linuksowa. Pierwsze prelekcje o SI

Trwa 16. Sesja Linuksowa. Pierwsze prelekcje o SI
06.04.2019 10:24
Sesja Linuksowa
Sesja Linuksowa

Otwieramy sesję linuksową: na początek sztuczna inteligencja i głębokie uczenie. To nośny temat, bo wszystko wokół nas staje się „mądre” lub „bystre” (smart), wzbogacając się o szereg funkcji wspomaganych chmurą i sztuczną inteligencją. Uwagę mediów popularnonaukowych (te pozostałe interesują się jedynie spektakularnymi pokazami) przyciąga raczej kwestia bezpieczeństwa takich urządzeń: czy naprawdę wszystko powinno mieć chip i łączyć się z internetem? Zwłaszcza, gdy tak wiele oprogramowania prezentuje sobą opłakaną jakość i marne zabezpieczenia.

To wszystko jednak głównie frontend. Gdy mowa o tym, co dzieje się pod spodem, do gry wkracza prawdziwa algorytmika i obliczenia wysokiej wydajności. O tym właśnie mowa na pierwszej sesji: przegląd narzędzi budulcowych do tworzenia rozwiązań wykorzystujących AI. Należy do nich nie tylko oprogramowanie, lecz także metodyka.

350261387609794497

Istnieje istotny podział między chmurą, a przetwarzaniem lokalnym. Przez to drugie rozumiemy niekoniecznie ściśle obliczenia wykonane na lokalnym sprzęcie. Mowa raczej o tym, żeby być bliżej narzędzi pomiarowych. Za przykłady podano np. sprzęt satelitarny, w którym obliczenia chmurowe odpadają, a duża część pracy jest wykonywana przez same sensory.

Prelekcję opracowała firma Antmicro. Przedmiotem dyskusji są urządzenia FPGA wykorzystujące, między innymi, rozwiązania firmy NVidia.

350261387609991105

Nie można również zapomnieć o kwestiach etycznych, tak uparcie pomijanych przez wielu fascynatów branży. Temat jest trudny i organizacyjnie niewdzięczny (może wchodzić w konflikt z motywami biznesowymi), ale bez podjęcia go możemy się obudzić w dość złowrogiej rzeczywistości. Google chwilowo nie umie podołać owej inicjatywie i zamyka swoje ciało doradcze w dziedzinie AI.

Trudną tematykę etyki i podmiotowości przedstawia Filip Drapejkowski. Temat jest rozległy, wszak dotyczy nie tylko konsekwencji wprowadzania powszechnego rozpoznawania twarzy, ale również mniej uchwytnych kwestii, jak prawa robotów.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)