Trwają prace nad Firefoksem z obsługą grafiki 3D

Trwają prace nad Firefoksem z obsługą grafiki 3D

04.03.2010 16:43

Grupa naukowców postanowiła zająć się udostępnieniem wersji przeglądarki Firefox, która mogłaby obsługiwać grafikę 3D. Zdaniem badaczy grafika trójwymiarowa już niedługo będzie standardem w Internecie.

Premiera filmu „Avatar” Jamesa Camerona wzbudziła znaczny wzrost zainteresowania trójwymiarowym obrazem. Kolejne wytwórnie pracują nad kinowymi przebojami korzystającymi z techniki 3D, przymierzają się do niej także twórcy gier komputerowych. Niedługo zapewne trzeci wymiar zawita także do Internetu. Trwają już prace nad wprowadzeniem 3D do języka HTML, który używany jest do budowania stron WWW. Wkrótce tematem ma zająć się World Wide Web Consortium (W3C), które odpowiada m.in. za standardy tworzenia stron internetowych. Kiedy prace zostaną zakończone, każdy webmaster będzie mógł zastosować swoją wiedzę do 3D - tak przynajmniej powiedział Philipp Slusallek z uniwersytetu w Saarland.

3D zmieni zupełnie oblicze Internetu, twierdzą specjaliści. Użytkownik będzie mógł oglądać znacznie doskonalszy obraz niż ma to miejsce obecnie. Nic więc dziwnego, że rozpoczęto już prace nad udostępnieniem trzeciego wymiaru w przeglądarkach. Zajęła się tym grupa badaczy zainteresowanych technologią RT Fact, która umożliwia przesyłanie obrazu 3D w czasie rzeczywistym. Chcą oni wykorzystać przeglądarkę Firefox do przetestowania obrazu trójwymiarowego. Właśnie trwają rozmowy z Mozillą na ten temat. Zdaniem Slusallka technologia RT Fact jest już gotowa i wkrótce będzie można udostępnić ją programistom.

Technologia RT Fact rozwijana jest przez dwa ośrodki badawcze w Niemczech. Pierwszy w uniwersytecie w Saarland, drugi natomiast przez Niemieckie Centrum Sztucznej Inteligencji (DFKI).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)