Trzy powody, dla których warto wybrać projektor

Trzy powody, dla których warto wybrać projektor

Trzy powody, dla których warto wybrać projektor
09.07.2018 17:05

Telewizory z roku na rok stają się coraz większe i bardziej zaawansowane. Kiedyś luksusem był ekran o przekątnej 32 cali, dziś standardem jest kolos legitymujący się przekątną 55 cali. Jednak nie każdy ma miejsce (i odpowiednio zasobny portfel), aby zastosować tak duży ekran. Rozwiązanie? Projektor! Poznaj inne niezwykle istotne powody, dla których warto wybrać ten sprzęt.

Olbrzymi, ważący kilkanaście kilogramów telewizor, może zaoferować świetnej jakości obraz, ale zajmuje mnóstwo miejsca i w przypadku modeli o przekątnej ponad 55 cali, skupia na sobie całą uwagę i jest głównym elementem wystroju wnętrza. Jego mobilność jest zerowa, użytkownik nie może go sensownie schować, przez co cała aranżacja przestrzeni musi być dostosowana do tego mało gustownego elementu. W końcu to tylko wielka, czarna, prostokątna powierzchnia, w której jedyną funkcję ozdobną pełni ramka o szerokości kilkunastu milimetrów. I tak zbliżamy się do pierwszego, niezwykle istotnego powodu, dla którego warto wybrać projektor.

Jest bardzo mobilny i dyskretny

Chcąc oglądać filmy, seriale lub sport na dużym ekranie i w świetnej jakości, musimy zdecydować się na ogromny, ciężki i drogi telewizor wyposażony w najnowsze technologie. Potrzebuje on mnóstwo przestrzeni, zaś esteci muszą pogodzić się z obecnością ogromnego ekranu na ścianie lub na szafce RTV. Pamiętajmy, że telewizor o przekątnej 65 cali ma nawet 145 centymetrów szerokości, a w zaleceniach producenta wyraźnie jest zaznaczone, aby pozostawić dodatkowe kilkanaście centymetrów wolnej przestrzeni, co pozwoli na swobodną cyrkulację powietrza. Nawet w dużym salonie taki ekran będzie mimo wszystko głównym elementem wystroju.

Żadnej z tych negatywnych cech nie posiada projektor. Po pierwsze, możemy postawić go praktycznie wszędzie. Nie wymaga on specjalnej szafki, stołu czy też lwiej części ściany, na której wisi przez cały czas. Na dobrą sprawę możemy go trzymać w szufladzie, a na czas seansu wystarczy postawić go na środku stołu, tuż obok torebki z chrupkami i szklankami z napojami. Mało tego, w przypadku niezwykle zaawansowanego projektora laserowego o ultrakrótkim rzucie Epson EH-LS100, wystarczy postawić go tuż przy ścianie lub rozwijanym ekranie, aby cieszyć się świetnej jakości obrazem o przekątnej do 130 cali. Obraz o przekątnej aż 70 cali uzyskamy po ustawieniu go w odległości zaledwie 5,6 cm od powierzchni wyświetlania.

350248967353034689

Po zakończonym seansie projektor możemy zostawić na miejscu – zajmuje on bardzo niewiele miejsca – lub schować do szafki, szuflady etc. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby projektor zabrać ze sobą w podróż lub do rodziny bądź znajomych, co w przypadku tradycyjnego telewizora byłoby praktycznie niemożliwe. Ciekawy film wyświetlony na ścianie domu? Finał Ligi Mistrzów na całej ścianie salonu? Filmy z wakacji oglądane z całą rodziną na tarasie? Możliwości są praktycznie nieograniczone. Jeśli dodamy do tego fakt, że w wielu modelach np. EH-TW5650 lub EH-TW650 znajdziemy wbudowane nagłośnienie, projektor będzie kompletnym sprzętem multimedialnym, które sprawdzi się niemal w każdych warunkach.

Oferuje kinową wielkość obrazu

Aby poczuć się jak w kinie, trzeba zainwestować w telewizor o przekątnej co najmniej 55 cali. Jeśli ktoś dysponuje naprawdę dużym salonem, musi zdecydować się na ekran o przekątnej 65 lub 75 cali, a to już olbrzymi koszt, nie wspominając o ogromnych gabarytach takiego sprzętu. W przypadku 75-calowego ekranu mówimy o szerokości niemal 170 centymetrów i wadze blisko 40 kilogramów. Jeśli to dla kogoś za mało, za 85-calowy model będzie musiał zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Pamiętajmy również, że kupując telewizor, wiążemy się z przekątną ekranu na stałe i nie możemy jej zmienić w razie potrzeby. Zmiana wystroju wnętrza, przeprowadzka, chęć obejrzenia filmu na mniejszym/większym ekranie – telewizor nie będzie w stanie dostosować się do zmiennych warunków i wymagań.

350248967353231297

Takich ograniczeń nie posiadają projektory, które bez problemu dopasują się do warunków oraz wymagań użytkownika. W każdej chwili można zmniejszyć lub powiększyć ekran. Przeprowadzając się do mniejszego lub większego mieszkania, nie musimy wymieniać projektora, gdyż bez przeszkód wyregulujemy wielkość ekranu do nowych warunków. Przykładowo model EH-TW5650 jest w stanie wyświetlić obraz o maksymalnej przekątnej aż 300 cali, co pozwoli oglądać film, mecz lub ulubiony serial na ogromnej powierzchni. Projektor oferuje również rozdzielczość Full HD, obsługuje także obraz 3D, a to wszystko z jasnością na poziomie 2500 lumenów. Cena tego modelu to około 4-4,5 tysiąca złotych, co jest naprawdę świetną alternatywą dla telewizorów z ekranem o przekątnej 55-65 cali.

Ogromny wybór w rozsądnych cenach

Za dobrej jakości telewizor z ekranem o przekątnej 55 cali trzeba zapłacić około 4 tysiące złotych. W tej cenie dostaniemy wiele modeli projektorów z rozdzielczością Full HD, technologią 3LCD, jasnością nawet 4200 lumenów, oferujących maksymalną przekątną wyświetlanego obrazu na poziomie nawet 300 cali.

350248967353427905

Awaryjnie możemy zdecydować się na tańsze rozwiązania oferujące niższą rozdzielczość np. HD Ready bądź XGA, mniejszą jasność lub inną technologię wyświetlania. Wybór jest naprawdę ogromny i każdy znajdzie coś, co spełni jego wymagania w zakładanym budżecie. Ponadto nowoczesne modele oferują wiele lat bezproblemowej pracy dzięki wydłużonej żywotności lampy. Nawet, jeśli użytkownik dość intensywnie korzysta z projektora i po kilku latach lampa będzie wymagała wymiany, jest to koszt około 200-400 złotych – to nadal o wiele mniej, niż wymiana telewizora na nowy. Średni czas eksploatacji lampy np. w modelu EH-TW5600 to około 7500 godzin.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)