Turcja. Ktoś zhakował meczety i puszczał "Bella Ciao" zamiast nawoływania do modlitwy

Turcja. Ktoś zhakował meczety i puszczał "Bella Ciao" zamiast nawoływania do modlitwy

Meczety w Izmir zostały zaatakowane przez hakerów /Fot. GettyImages
Meczety w Izmir zostały zaatakowane przez hakerów /Fot. GettyImages
Arkadiusz Stando
22.05.2020 11:49

Na zachodzie Turcji doszło do serii nietypowych incydentów. 20 maja około godziny 17:00 z głośników umieszczonych na wieżach meczetów powinno wydobyć się nawoływanie do modlitwy. Zamiast tego, usłyszeć można było pieśń antyfaszystów - "Bella Ciao".

W mediach społecznościowych pojawiło się kilka nagrań przedstawiających to zdarzenie. Na każdym z nich widzimy inny meczet, tego samego dnia nadający z głośników pieśń antyfaszystów. "Bella Ciao" w naszej kulturze zaczęło istnieć dopiero na fali popularności serialu "Dom z papieru", ale w Turcji utwór znany jest od dawna.

Tureckie media mówią o prowokacji, ponieważ w Turcji "Bella Ciao" ma podobny rozdźwięk, jak pierwotny włoski oryginał. Co więcej, aktualnie trwa święty miesiąc ramadan w czasie którego muzułmanie poszczą od wschodu do zachodu słońca.

Wedle informacji podawanych przez AFP, Izmir jest świeckim bastionem i twierdzą głównego ugrupowania opozycyjnego, Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP). A więc miejsce ataku hakerskiego również mogło być nieprzypadkowe. Rzecznik islamsko-konserwatywnej partii prezydenta Erdogana (AKP), "zdecydowanie potępił atak", zapowiadając na Twitterze, że "znajdą się sprawcy tego odrażającego czynu".

Prokurator generalny miasta Izmir rozpoczął już dochodzenie w tej sprawie. Na razie nie ustalono żadnych szczegółów, ale policja sugeruje, że doszło do ataku hakerskiego. Przesłuchani zostaną nie tylko twórcy nagrań, ale też osoby chwalące filmik i udostępniające go.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (148)