Tureccy hakerzy „dla zabawy” zaatakowali strony Microsoftu

Tureccy hakerzy „dla zabawy” zaatakowali strony Microsoftu

05.09.2011 12:47, aktualizacja: 06.09.2011 11:11

Tureccy hakerzy zaatakowali ponad 180 witryn należących do wielkich firm (Microsoft, Vodafone), ale także serwisów informacyjnych. Ich celem była... zabawa.

Do ataku na 180 witryn przyznały się dwie grupy hakerów z Turcji — Netnames.co.uk i Ascio. Zaatakowano między innymi ponad 10 stron Microsoftu (np. izraelski Hotmail, Bing czy MSN), strony operatora Vodafone, Acera, UPS, Della, firmy Secunia, a także Coca-Coli. Ataki objęły poza tym witryny znanych serwisów informacyjnych, gazet i magazynów — na przykład National Geographic, jak również brytyjski Telegraph. Z pełną listą celów tureckich hakerów można zapoznać się tutaj. Jednak bezpośrednimi ofiarami ataków nie były serwery firm, ale serwery DNS (Domain Name System), na których hakerzy podmienili odpowiednie wpisy. Osoby odwiedzające zaatakowane witryny były przekierowywane do strony wyjaśniającej, że atak odbywał się w ramach międzynarodowej imprezy World Hackers Day.

Hakerzy skupili się wyłącznie na dużych domenach. Komunikaty o ataku na strony widoczne były — w zależności od witryny — około kilku godzin. Nad niektórymi z nich pracowano nawet przez kilka miesięcy. W odróżnieniu od „kolegów po fachu” z grup Anonymous czy LulzSec, tureckim hakerom nie chodziło o zwracanie niczyjej uwagi, ani walkę o prawa internautów. W rozmowie dla brytyjskiej gazety Guardian stwierdzili oni, że celem ataków była wyłącznie zabawa i chęć współzawodnictwa. Nie naruszono natomiast w żaden sposób danych na obranych za cel witrynach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)