TVP ma nowy serwis o DVB-T2. Sprawdź, czy masz zgodny telewizor

TVP ma nowy serwis o DVB‑T2. Sprawdź, czy masz zgodny telewizor

TVP stworzyła serwis o DVB-T2
TVP stworzyła serwis o DVB-T2
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Oskar Ziomek
26.08.2021 11:20

Telewizja Polska przygotowuje się do przełączenia cyfrowej telewizji naziemnej na standard DVB-T2. By ułatwić życie widzom, stworzono niedawno serwis Telewizja Naziemna, gdzie można m.in. sprawdzić, czy posiadany telewizor obsłuży nowy standard.

Na stronie telewizjanaziemna.pl można znaleźć wiele przydatnych informacji o nadchodzącym przełączeniu cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T na DVB-T2/HEVC, co w Polsce ma się odbyć w przyszłym roku. W odliczaniu czasu pomaga dostępny w serwisie licznik, ale bardziej praktyczna jest baza telewizorów wyposażonych w odpowiedni tuner.

Użytkownicy mogą więc odwiedzić serwis, a następnie wpisać do wyszukiwarki model swojego telewizora, by sprawdzić, czy urządzenie będzie zdolne odbierać sygnał DVB-T2. W przeciwnym razie trzeba się przygotować na wymianę odbiornika lub dokupienie dekodera. Cena takiego urządzenia nie powinna przekroczyć 100 złotych.

Cyfrowa telewizja naziemna DVB-T2 w Europie nie jest nowością od lat, ale dopiero teraz wdraża się ją w niektórych krajach. Powodem jest postępujący rozwój sieci 5G, które w przyszłości będą wykorzystywać pasmo obecnie zajmowane przez telewizję DVB-T. Zmiana standardu po pierwsze zwolni kolidujące częstotliwości, a przy okazji umożliwi przekaz materiałów w lepszej jakości dzięki zastosowaniu HEVC.

Telewizja DVB-T2 jest w Polsce od wielu miesięcy testowana, od maja na terenie znakomitej większości kraju. Podczas Euro 2020 widzowie mieli okazję sprawdzać jakość odbioru poprzez kanał TVP 4K, który został okazyjnie uruchomiony w DVB-T2 na potrzeby transmisji meczów piłki nożnej. Obecnie jest już wyłączony, ale docelowo ma być stałą pozycją w ofercie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (490)