Twitter ma rasistowski algorytm. Preferuje białych ludzi na zdjęciach

Twitter ma rasistowski algorytm. Preferuje białych ludzi na zdjęciach

Twitter promuje białych ludzi na podglądzie zdjęcia /fot. GettyImages
Twitter promuje białych ludzi na podglądzie zdjęcia /fot. GettyImages
Arkadiusz Stando
22.09.2020 12:11

Użytkownicy Twittera zauważyli, że jedno z narzędzi ewidentnie promuje białych ludzi na podglądzie zdjęć. Serwis zapowiedział już śledztwo w tej sprawie. Co więcej, z tego algorytmu korzysta już od 3 lat.

Twitter poinformował w niedzielę, że przyjrzy się sprawie i zbada, czy rzeczywiście sieć neuronowa, której zadaniem jest wybranie części obrazu jako podgląd zdjęcia w postach faworyzuje białych ludzi. Dowody przedstawione przez internautów nie są niezbite, ale też ciężko na pierwszy rzut oka znaleźć inne wyjaśnienie. Poniżej znajdziecie jeden z przykładów.

O co tak właściwie chodzi? Problem jest na tyle dziwny, że z początku ciężko to zauważyć. Każdy z wpisów na Twitterze wzbogacony o zdjęcie o rozdzielczości większej, niż przewidywana, jest kadrowane przez algorytm. W tym przypadku użytkownik stworzył bardzo długie zdjęcie, umieszczając na samej górze zdjęcia Mitcha McConnella a na dole Baracka Obamę. Dodał także drugie zdjęcie, gdzie byli umieszczeni na odwrót. Aby zobaczyć, efekt, wystarczy kliknąć w podgląd.

Na podglądzie zobaczymy bowiem Mitcha McConnella niezależnie od tego, czy jego twarz znalazła się w dolnej części zdjęcia czy górnej. Jeszcze większe cuda zaczęły się dziać w momencie, gdy twitterowicz dokonał odwrócenia barw. Algorytm wybierał w obu przypadkach twarz osoby znajdującej się na dole zdjęcia, niezależnie od tego, czy był to Obama czy McConnell.

Twitter twierdzi, że algorytm był sprawdzany pod kątem rasizmu

Rzecznik prasowy Twittera w rozmowie z serwisem Mashable poinformował, że zespół, który opracował algorytm, sprawdził go pod kątem uprzedzeń rasowych jeszcze przed wprowadzeniem narzędzia w życie. Mimo to, przedstawiciel zapowiada, że przykłady przedstawione przez użytkowników serwisu wyraźnie pokazują, że należy dokonać kolejnej analizy.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)