Twitter ma rasistowski algorytm. Preferuje białych ludzi na zdjęciach

Strona głównaTwitter ma rasistowski algorytm. Preferuje białych ludzi na zdjęciach
22.09.2020 12:11
Twitter promuje białych ludzi na podglądzie zdjęcia /fot. GettyImages
Twitter promuje białych ludzi na podglądzie zdjęcia /fot. GettyImages

Użytkownicy Twittera zauważyli, że jedno z narzędzi ewidentnie promuje białych ludzi na podglądzie zdjęć. Serwis zapowiedział już śledztwo w tej sprawie. Co więcej, z tego algorytmu korzysta już od 3 lat.

Twitter poinformował w niedzielę, że przyjrzy się sprawie i zbada, czy rzeczywiście sieć neuronowa, której zadaniem jest wybranie części obrazu jako podgląd zdjęcia w postach faworyzuje białych ludzi. Dowody przedstawione przez internautów nie są niezbite, ale też ciężko na pierwszy rzut oka znaleźć inne wyjaśnienie. Poniżej znajdziecie jeden z przykładów.

O co tak właściwie chodzi? Problem jest na tyle dziwny, że z początku ciężko to zauważyć. Każdy z wpisów na Twitterze wzbogacony o zdjęcie o rozdzielczości większej, niż przewidywana, jest kadrowane przez algorytm. W tym przypadku użytkownik stworzył bardzo długie zdjęcie, umieszczając na samej górze zdjęcia Mitcha McConnella a na dole Baracka Obamę. Dodał także drugie zdjęcie, gdzie byli umieszczeni na odwrót. Aby zobaczyć, efekt, wystarczy kliknąć w podgląd.

Na podglądzie zobaczymy bowiem Mitcha McConnella niezależnie od tego, czy jego twarz znalazła się w dolnej części zdjęcia czy górnej. Jeszcze większe cuda zaczęły się dziać w momencie, gdy twitterowicz dokonał odwrócenia barw. Algorytm wybierał w obu przypadkach twarz osoby znajdującej się na dole zdjęcia, niezależnie od tego, czy był to Obama czy McConnell.

Twitter twierdzi, że algorytm był sprawdzany pod kątem rasizmu

Rzecznik prasowy Twittera w rozmowie z serwisem Mashable poinformował, że zespół, który opracował algorytm, sprawdził go pod kątem uprzedzeń rasowych jeszcze przed wprowadzeniem narzędzia w życie. Mimo to, przedstawiciel zapowiada, że przykłady przedstawione przez użytkowników serwisu wyraźnie pokazują, że należy dokonać kolejnej analizy.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)