Twórca bitcoina, Satoshi Nakamoto... studiował we Wrocławiu?

Twórca bitcoina, Satoshi Nakamoto... studiował we Wrocławiu?

Twórca bitcoina, Satoshi Nakamoto... studiował we Wrocławiu?
01.02.2016 16:27

Internauci nie ustają w staraniach zidentyfikowania człowieka, który za swój wpływ na Internet i codziennie życie, znalazł się w gronie nominowanych do nagrody Narodowego Banku Szwecji, stanowiącej de facto Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Chodzi oczywiście o Satoshiego Nakamoto, tajemniczego twórcę bitcoina. Mimo że dotychczasowe próby zakończyły się niepowodzeniami, a nawet poważnymi kontrowersjami, to właśnie pojawiła się nowa teoria. Według niej, za tym pseudonimem kryje się... absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego.

Najnowsze rewelacje pojawiły się na blogu Who Is Satoshi Nakamoto?, którego wąska tematyka w całości zostaje ujawniona przez nazwę. Punktem wyjścia dla śledztwa była dla autora wpisu dotychczas opublikowana korespondencja mailowa, w której udział przypisuje się Nakamocie. Do jednego z maili załączył on szkic słynnego artykułu Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System, w którym znalazły się założenia koncepcji rewolucyjnej kryptowaluty.

350172093931087809

Możliwy do pobrania szkic nosi jednak inny tytuł niż ten, pod którym koncepcja bitcoinów została upubliczniona, a mianowicie Electronic Cash Without a Trusted Third Party. Co ciekawe, i co było podstawą dla dalszej rozbudowy teorii, bardzo podobna praca jest Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań Kryptologicznych. Jest to praca magisterska Pawła Pszony, studenta Uniwersytetu Wrocławskiego, napisana pod kierunkiem dr Grzegorza Stachowiaka w 2007 roku.

Oczywiście wiarygodność śledztwa i zaprezentowanych na łamach bloga wniosków pozostawiamy ocenie Czytelników. Pozostaje jedynie przypomnieć, że nie jest to pierwsza sytuacja, w której Internet obiegły rewolucyjne doniesienia o rozwiązaniu zagadki tożsamości twórcy bitcoinów. Warto przypomnieć sobie w tym kontekście śledztwo Newsweeka, w wyniku którego autorka artykułu została oskarżona o manipulację i przekłamania. Ze swojej strony możemy jedynie zadeklarować, że weryfikacją doniesień z bloga Who Is Satoshi Nakamoto, zajęliśmy się samodzielnie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)