Twórcy SecureAPlus szykują nową wersję swojego nietypowego antywirusa

Twórcy SecureAPlus szykują nową wersję swojego nietypowego antywirusa
Redakcja

10.09.2015 10:19

Programy antywirusowe coraz częściej nie radzą sobie z zapewnieniem odpowiedniego poziomu ochrony, producenci sięgają więc po inne, nowe rozwiązania. Zmiany widać przede wszystkim w grupie aplikacji mniej popularnych, ale za to oferujących nietypowe podejście do zabezpieczeń. Przykładem jest SecureAPlus, którego twórcy rozpoczęli właśnie program beta nowej wersji.

Zapewne nie wszyscy z naszych czytelników kojarzą tę aplikację. Nie jest ona tak popularna, jak rozwiązania antywirusowe wielkich marek. Nie oznacza to jednak, że nie warto zwracać na nią uwagi. Jest wprost przeciwnie: SecureAPlus to narzędzie proste w obsłudze, ale zarazem bardzo zaawansowane. Do tego wszystkiego jest zupełnie darmowe. Ochronę opiera zarówno na tradycyjnym skanerze i sygnaturach, jak i tzw. białej liście. Nieznane i niezaufane aplikacje nie są w ogóle uruchamiane, co znacznie zwiększa nasze bezpieczeństwo.

Obraz

Instalacja programu jest bardzo prosta i już na jej etapie zobaczymy coś, co odróżnia SecureAPlus od wielu innych rozwiązań: domyślnie program nie instaluje skanera działającego w trybie offline. Zamiast tego do ochrony wykorzystywana jest chmura. Trzeba natomiast przyznać, że bardzo rozbudowana, bo znajdziemy tu aż 12 silników skanujących, w tym m.in. te znane z AVG, Aviry, BitDefendera, ESET-a, oprogramowania Emsisoftu, McAfee i Sophosa. Oczywiście nie wygląda to tak, iż każdy plik jest przez nie skanowany – w takiej sytuacji komputer nie nadawałby się do normalnej pracy. Zamiast tego skanowane są jedynie pliki mogące stanowić zagrożenie, a i to dodatkowo na serwerach producenta za pośrednictwem przesyłanych sum kontrolnych. W efekcie aplikacja działa bardzo szybko, choć z racji sposobu działania może wykorzystywać nieco transferu internetowego (na szczęście w ustawieniach możemy narzucić odpowiedni limit).

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W razie potrzeby użytkownik może przeprowadzić pełne skanowanie komputera, głównym składnikiem ochronnym jest jednak biała lista. Dzięki niej program nie pozwala na działanie nieznanych aplikacji. Początkowo działa w trybie interaktywnym: uczy się, co takiego uruchamiamy, aby w przyszłości nie męczyć nas komunikatami. Po zakończeniu tego procesu próba uruchomienia innych, niezaufanych aplikacji kończy się wywołaniem odpowiedniego monitu. SecureAPlus pozwala na uruchamianie programów podpisanych cyfrowo, ale zarazem posiada wbudowaną listę tzw. ograniczonych aplikacji. Jeżeli nowe dane pochodzą z grupy o podwyższonym ryzyku (np. przeglądarki, klient pocztowy, archiwizatory), to będą automatycznie traktowane jako potencjalnie niebezpieczne. W dowolnym momencie możemy wyłączyć białą listę lub wybrać opcję automatycznego blokowania wszystkich nieznanych programów.

Całość jest darmowa, a zarazem prosta w obsłudze – najnowszą wersję SecureAPlus znajdziecie w bazie aplikacji naszego serwisu. Producent prowadzi obecnie zapisy do publicznych testów beta nowej wersji. Ta będzie posiadała zmieniony interfejs, który możecie zobaczyć na powyższych zrzutach. Oprócz tego plany obejmują udoskonalenie systemu skanującego i wprowadzenie specjalnego trybu dla graczy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)