Uaktualnienie do Windows 7 i Anytime Upgrade

Wojciech Kowasz

03.08.2009 00:00, aktual.: 08.09.2009 16:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Opcje uaktualnienia to jeden znajczęściej przewijających się tematów dotyczących każdego nowegosystemu Windows. Nie inaczej jest w przypadku Windows 7 - wieluużytkowników poprzednich wersji zadaje pytania, czy będą moglinabyć tańszą wersję Upgrade oraz czy będą mogli przeprowadzićuaktualnienie bez potrzeby formatowania dysku i tzw. "czystejinstalacji". W związku z tym, że niedawno temat uaktualnieniazaczął dotyczyć także Europejczyków (anulowana wersja E niepozwalała na bezpośrednie uaktualnienie) przedstawiamy zwięźle ikonkretnie możliwe ścieżki migracji z poprzednich wersji Windows do"Siódemki". Pokazujemy także, do jakich edycji można uaktualnić samsystem Windows 7 bez konieczności reinstalacji w ramach programuAnytime Upgrade.

Uaktualnienie to zastąpieniepoprzedniej wersji systemu Windows przez nowy Windows 7. W takimznaczeniu tego słowa do uaktualnienia do Windows 7 uprawnieni sąposiadacze licencji OEM (nabytych z nowym komputerem) lub BOX(pudełkowych) systemu Windows Vista lub Windows XP. Użytkownicystarszych systemów, takich jak Windows 2000, Windows MilleniumEdition itd. nie mogą skorzystać z uaktualnienia - jeśli chcąużywać Windows 7, a ich komputer spełnia wymagania sprzętowe nowegosystemu, muszą zakupić jego pełną wersję.

Inna, szerzej stosowana definicja uaktualnienia to procesinstalacji nowego systemu na już istniejący, poprzedni systemWindows - bez utraty ustawień, programów i dokumentów. Takieuaktualnienie nazywa się często uaktualnieniem "w miejscu" (jegoprzeciwieństwem jest tzw. "czysta instalacja", czyli instalacjanowego systemu na uprzednio wyczyszczony dysk). Uaktualnienia "wmiejscu" mogą dokonać jedynie użytkownicy systemu Windows Vista zService Packiem 1 lub Service Packiem 2. Posiadacze Windows Vista wwersji RTM (bez Service Packa) muszą zainstalować najnowszy ServicePack, by móc przeprowadzić uaktualnienie. Oznacza to także, żeużytkownicy Windows XP muszą liczyć się z czystą instalacją, jeślichcą korzystać z Windows 7.

Istnieje kilka ograniczeń i zasad, o których należy pamiętać przedprzeprowadzeniem bezpośredniego uaktualnienia "w miejscu":

  • dozwolone jest tylko uaktualnienie w ramach jednej architekturysystemu (x86 lub x64)
  • dozwolone jest tylko uaktualnienie w ramach jednej wersjijęzykowej systemu (mowa o podstawowym języku, a nie pakietachjęzykowych)
  • dozwolone jest tylko uaktualnienie w ramach jednego typu systemu(np. nie można uaktualnić systemu Windows Vista z odtwarzaczemWindows Media Player do Windows 7 N bez tego odtwarzacza)
  • nie jest dozwolone uaktualnienie z poprzednich kompilacjitestowych Windows 7

Poniżej prezentujemy tabelkę z edycjami i dozwolonymi ścieżkamiuaktualnienia "w miejscu":

zWindowsVista(SP1lubSP2)doWindows7
HomeBasicHomeBasicHomePremiumUltimateHomePremiumHomePremiumUltimateBusinessProfessionalEnterpriseUltimateEnterpriseEnterpriseUltimateUltimateUltimate

Windows Anytime Upgrade to programrozpoczęty wraz z debiutem systemu Windows Vista. W przeciwieństwiedo tradycyjnego uaktualnienia, Anytime Upgrade kierowany jest doużytkowników już posiadających Windows 7, ale chcących podnieśćjego funkcjonalność poprzez uaktualnienie do wyższej edycji - np. zHome Premium do Ultimate. Zaletą uaktualnienia w ramach AnytimeUpgrade jest fakt, że do całego procesu wystarczy jedynie nowyklucz produktu - po jego wpisaniu od razu można korzystać z nowychfunkcji, nie trzeba reinstalować systemu, nie trzeba czyścić dyskuz programów czy dokumentów.W niektórych krajach klucz uaktualnienia Anytime Upgrade możnanabyć w sklepach on-line, przez co cały proces trwa zaledwie kilkaminut. Niestety w Polsce klucz będzie można nabyć jedynie wpudełkach - w tradycyjnych sklepach lub sklepach internetowych.Niezależnie od tego warto zwrócić uwagę, że dostępne są tylko pewnekombinacje uaktualnień:

zWindows7doWindows7(AnytimeUpgrade)
HomeBasicHomePremiumProfessionalUltimateHomePremiumProfessionalUltimateProfessionalUltimateStarterHomePremiumProfessionalUltimate

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (120)
Zobacz także