Ubuntu 10.10 z zaawansowaną obsługą multitouch

Ubuntu 10.10 z zaawansowaną obsługą multitouch

16.08.2010 16:39

Canonical zapowiedział, że w kolejnej wersji systemu Ubuntu 10.10 pojawi się zaawansowana obsługa technologi multitouch.

Będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu narzędzia uTouch, które ułatwi deweloperom i zwykłym użytkownikom korzystanie z dotykowych ekranów czy gestów w gładzikach. Canonical właśnie wydał jego wersję 1.0. Z technologii multitouch można już częściowo korzystać w wydaniu 10.04 oprogramowania, ale na szerszą skalę pojawi się w kolejnej wersji 10.10 systemu. Dzięki współpracy z twórcami jądra Linuksa i X.org udało się wprowadzić niezbędne zmiany w sterownikach, a także dodać narzędzia ułatwiające korzystanie z usługi. Dlatego też Ubuntu 10.10 oferować będzie między innymi zaawansowane rozpoznawanie gestów pozwalające na zarządzanie systemem i aplikacjami.

Cały czas trwają prace nad rozwojem nowej technologii. Mają one zakończyć się mniej więcej do wersji 12.04 systemu. Canonical będzie współpracować z producentami komputerów takimi jak Dell w celu dopasowania rozwiązań do urządzeń. Firma poinformowała również, że uTouch będzie częścią Ubuntu Netbook, Desktop i Light począwszy od wersji 10.10 systemu. Pełną informację na temat wprowadzanych zmian i osób biorących udział w projekcie można przeczytać na blogu firmy Canonical.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)