Ubuntu 16.10 dostępne – garść nowości od Yazgotliwego Yaka

Ubuntu 16.10 dostępne – garść nowości od Yazgotliwego Yaka
13.10.2016 19:14
Ubuntu 16.10 dostępne – garść nowości od Yazgotliwego Yaka

Po kwietniowej premierze ostatniego Ubuntu, które otrzymało wydłużone wsparcie, można było się spodziewać, że kolejna wersja tej popularnej dystrybucji nie będzie obfitowała w szczególnie wiele nowości, zarówno pod maską, jak i tych dotyczących środowiska graficznego. Dziś Ubuntu 16.10 Yazgotliwy Yak jest już dostępne, czas zatem na przegląd zmian i nowości.

350189866522470337

Nie, Canonical wciąż nie zdecydował się na implementację Unity 8 jako domyślnego środowiska i Mira jako serwera wyświetlania. Yazgotliwy Yak przynosi jednak w tej kwestii pewne postępy. Choć domyślnym środowiskiem w nowym Ubuntu jest Unity 7.5, to zaraz po instalacji, bez konieczności wykonywania dodatkowych zabiegów, możliwe jest z poziomu panelu logowania uruchomienie Unity 8. O tym, jak ta wersja testowa sprawuje się w praktyce, można przekonać się, oglądając udostępniony przez Canonical film.

Unity 8 in Ubuntu 16 10 Yakkety Yak

Nowości pojawiły się jednak w samym Unity 7.5, co w dużej mierze jest kwestią zaktualizowanych pakietów. Unity 7.5 korzysta już bowiem z Nautilusa 3.20, co wiąże się z kilkoma nowymi funkcjami – przede wszystkim w prawym górnym rogu pojawił się nowy przycisk, z poziomu którego utworzyć można nowy folder, dokument, a także nową kartę menedżera plików.

Prawy górny róg okna Nautlusa to także miejsce, gdzie odtąd będzie wyświetlał się panel (panel, a nie kolejne okno) przedstawiający postęp operacji na plikach lub folderach. Podobnie prezentowane są także pozycje w menu, które pojawi się po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na którykolwiek z folderów z paska bocznego. Sprawnie, niebrzydko i wygodnie. Najważniejsze, że udało się zredukować liczbę wyskakujących okien.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Aktualizacji oczywiście doczekały się wszystkie najważniejsze komponenty i pakiety. W Yazgotliwym Yaku znajdziemy zatem jądro w wersji 4.8, które między innymi oferuje obsługę podkręcanych kart AMD czy wstępne wsparcie dla NVIDIA Pascal, i o którym szczegółowo pisaliśmy wcześniej. Domyślną przeglądarką jest oczywiście Firefox, w wersji 49, zaś pakiet biurowy Libre Office zaktualizowano do wersji 5.2.2.

350189866522929089

Trudno zatem stwierdzić, aby nowe Ubuntu było w stosunku do 16.04 LTS pozycją obowiązkową. Pojedyncze nowości w Nautilusie okazują się przydatne, chętni zaś mogą teraz łatwiej testować Unity 8. Na jego pełną i stabilną implementację wraz z serwerem Mir, a zapewne także na domyślne wsparcie dla Vulkana, przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać. Obrazy dostępne są na serwerach Canonicala.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (178)