Ubuntu 17.04 z obsługą IPP Everywhere i Apple AirPrint. Pierwsza alpha już jutro

Ubuntu 17.04 z obsługą IPP Everywhere i Apple AirPrint. Pierwsza alpha już jutro

Ubuntu 17.04 z obsługą IPP Everywhere i Apple AirPrint. Pierwsza alpha już jutro
28.12.2016 13:42, aktualizacja: 29.12.2016 11:57

Ostatnie wersje Ubuntu trudno uznać za wnoszące do tej dystrybucji szczególnie ważne nowości. Tym większe oczekiwania jej użytkownicy mają wobec nachodzącego Ubuntu 17.04. Wiemy już, że prace skoncentrowane są wokół implementacji domyślnego środowiska graficznego Unity w wersji 8, ale nie tylko. Ulepszone ma być także korzystanie z drukarek sieciowych.

Według opublikowanego na liście dyskusyjnej Ubuntu komunikatu, Ubuntu 17.04 ma sobie radzić z obsługą protokołu IPP Everywhere. Oznacza to, że Ubuntu będzie obsługiwać drukarki sieciowe, zarówno lokalnie, jak i przez Internet, bez konieczności korzystania z dodatkowego oprogramowania. Sprawdzić te możliwości można już dziś w wersji testowej Ubuntu 17.04. Instrukcje dostępne są w mailu Tilla Kamppetera z Canonicala.

To jednak nie jedyne ważne usprawnienia w drukowaniu, jakie ma przynieść kolejne Ubuntu. Dystrybucja ma także zacząć obsługiwać protokół Apple AirPrint, wykorzystywany do drukowania z iPhone'ów, iPadów i oczywiście Maków. Pełna lista drukarek obsługujących Apple AirPrint dostępna jest na stronach Apple, co oczywiście nie musi na aktualnym etapie pokrywać się całkowicie z urządzeniami, które obsłuży Ubuntu.

Oznacza to, że Canonical intensywnie pracuje nad możliwością korzystania na Ubuntu z drukarek bez konieczności instalowania sterowników. A trzeba przyznać, że to właśnie problemy z drukowaniem były częstym argumentem przeciw migracji na Ubuntu mniej doświadczonych użytkowników. Czyżby to miało zmienić się w kwietniu? Na razie Canonical zachęca do testów i udzielania informacji zwrotnej. Pierwsza wersja alpha Ubuntu 17.04 ma się ukazać już jutro.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (187)