Ubuntu także na smartfony, tablety i telewizory

Ubuntu także na smartfony, tablety i telewizory

31.10.2011 13:25

Mark Shuttleworth, założyciel firmy Canonical, zapowiedział, że kolejnym krokiem w rozwoju Ubuntu będzie wprowadzenie tej dystrybucji Linuksa na nowe urządzenia. Chodzi tutaj o smartfony, tablety czy nawet odbiorniki telewizyjne.

Canonical liczy na to, że uda mu się zwiększyć popularność Ubuntu, wprowadzając system na nowe platformy. Linux słabo radzi sobie na światowym rynku desktopów, być może pomocą dla niego będzie wkroczenie na urządzenia mobilne. Zresztą, widać to chociażby po popularności Androida. Shuttleworth liczy na to, że producenci smartfonów czy tabletów będą zainteresowani Ubuntu zwłaszcza po zakupie Motoroli przez Google’a. Nabytek ten może bowiem sporo zmienić na rynku urządzeń mobilnych. Pytanie tylko, dlaczego w takim razie nikt nie interesuje się WebOS czy MeeGo?

Shuttleworth chciałby również, aby z Ubuntu można było korzystać na „inteligentnych” telewizorach — podobnie jak z Apple TV czy Google TV. Niestety, na wydanie Ubuntu przeznaczone dla wielu urządzeń przyjdzie nam jeszcze długo poczekać. Zdaniem Shuttlewortha będzie to możliwe dopiero w wersji 14.04 tej dystrybucji Linuksa. Ta zaś według planów powinna ukazać się najwcześniej w… 2014 roku. Do tego czasu wiele może zmienić się na rynku urządzeń przenośnych, chociażby ze względu na rozpoczęcie produkcji smartfonów z Windows Phone przez Nokię. Pierwsze z nich fińska firma zaprezentowała w ubiegłym tygodniu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)