Ubuntu wraca na GNOME! Koniec Unity, Ubuntu Touch i Convergence

Ubuntu wraca na GNOME! Koniec Unity, Ubuntu Touch i Convergence

Ubuntu wraca na GNOME! Koniec Unity, Ubuntu Touch i Convergence
05.04.2017 19:27, aktualizacja: 05.04.2017 20:06

Przyznam, że po lekturze najnowszego wpisu Marka Shuttlewortha, założyciela Canonicala, musiałem się upewnić, czy artykuł nie jest antydatowany na 1 kwietnia. Od wersji 18.04 domyślnym środowiskiem dystrybucji Ubuntu znów będzie GNOME, a prace nad Unity zostaną porzucone.

Nie są jak dotąd znane plany Canonicala na rozwój środowiska graficznego Unity na rok, który dzieli nas od premiery 18.04. Shuttleworth stwierdza jedynie, że Unity 8, na które użytkownicy Ubuntu czekają od miesięcy, jest piękne, użyteczne i solidne, jednak szacunek dla społeczności i wymagania rynku zdecydowały o powrocie do środowiska graficznego GNOME.

To nie jedyne rewolucyjne informacje dotyczące Ubuntu. Szef Canonicala zapowiedział także porzucenie Ubuntu Touch – mobilnego wariantu systemu, który sprawdzić miał się na smartfonach i tabletach. W tym przypadku jednak zaskoczenie jest znacznie mniejsze: już w styczniu pisaliśmy, że rozwój mobilnego Ubuntu w zasadzie stanął.

Porzucenie Ubuntu Touch oznacza także śmierć przedsięwzięcia Convergence. Mimo że Canonical jeszcze przed Microsoftem i na długo przed Samsungiem zaprezentował możliwość dokowania smartfonu i korzystania z wersji pulpitowej systemu, to cały projekt okazał się frustracją ze względu na postępującą fragmentację, a nie innowację. Tak radykalnych decyzji odnośnie najpopularniejszej dystrybucji Linuksa nie spodziewał się chyba nikt.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (341)