Ujarzmiamy (na ile jest to możliwe) nowe Menu Start w Windows 10

Ujarzmiamy (na ile jest to możliwe) nowe Menu Start w Windows 10

Ujarzmiamy (na ile jest to możliwe) nowe Menu Start w Windows 10
31.07.2015 13:00

Nowe menu Start w Windows 10 niekoniecznie musi się podobaćkażdemu. Podjęte przez Microsoft decyzje projektowe wiele osóbuzna za co najmniej kontrowersyjne. Na szczęście jednak menu tomożna do pewnego stopnia dostosować do własnych potrzeb, tak bykorzystanie z niego było bardziej znośne.

Ani pies, ani wydra, tak można podsumować ten pomysłprojektantów Microsoftu. Niby to menu Start, ale wizualnie więcejma wspólnego z ekranem Start znanym z Windows 8. Połączenie tychinspiracji w kluczowym elemencie interfejsu użytkownika Windowswyszło Microsoftowi ot tak sobie – w porównaniu do możliwościoferowanych przez alternatywne menu Start, rozwijane przez firmytakie jak Stardock, sporo mu brakuje.

Pełne bibelotów i wodotrysków menu Start Windows 10
Pełne bibelotów i wodotrysków menu Start Windows 10

Spróbujmy jednak zrobić coś z tym co jest. Jak widać, Microsoftnowe menu podzielił na dwa panele; lewy prezentuje zainstalowaneaplikacje i linki systemowe, prawy oddano kafelkom. Zajmijmy się napoczątku kafelkami, bo to one zajmują najwięcej miejsca. Większośćdomyślnie oferowanych niespecjalnie się przyda – na szczęściemożemy je poodpinać, wybierając w menu kontekstowym kafelka Unpinfrom Start (w wersji polskiej –odepnij od Ekranu Startowego).

Obraz

Z tego menu możemy wyłączyć „żywe” kafelki, przypiąć je dopaska zadań, oraz co szczególnie istotne, zmienić ich rozmiar. Tuteż jednak jesteśmy ograniczeni. Normalne aplikacje desktopowe mogąmieć kafel mały lub średni, jedynie aplikacje Modern mogą dostaćkafel szeroki lub duży. Brakuje możliwości przedstawienia kafelkaw postaci wpisu tekstowego, w najlepszym razie możemy jedyniewyświetlić małe ikonki i je sobie przeciągając po menuuporządkować.

Obraz

Aby dodać swoją aplikację dokafelków menu Start, wystarczy znaleźć ją na liście wszystkichaplikacji i wybrać z menu kontekstowego Pin to Start(po polsku – Przypnij do Ekranu Startowego).

Obraz

Można to zrobić też poprzezEksplorator Windows, nie tylko z aplikacjami, ale też np. zeskrótami do lokacji. Z jakiegoś jednak powodu nie możemy tegozrobić z dokumentami – a wielka szkoda, uczyniłoby to nowe MenuStart znacznie wygodniejszym.

Warto wspomnieć o możliwościgrupowania kafelków, przeciągnięciem w nowe miejsce na ich panelu.Po kliknięciu w nazwę istniejącej już grupy lub grupy dopiero coutworzonej, możemy ją edytować.

Obraz

Po uporządkowaniu kafelkówmożemy zmienić rozmiar nowego menu startowego, „chwytając”krawędzie górną i/lub prawą i przesuwając ją do pożądanejpozycji. Niestety i tutaj jesteśmy ograniczeni, nie można np.zrobić bardzo wąskiego menu, bez kafelków. Z jakiegoś powodu musipozostać miejsce na przynajmniej sześć minimalnych kafelków wrzędzie.

Menu Start co nieco dopasowane do własnych potrzeb
Menu Start co nieco dopasowane do własnych potrzeb

Finalnie możemy zająć się personalizacją ogólnych ustawieńMenu Start. Wybierając Settings (Ustawienia)z listy w lewym panelu menu, uruchomimy nowy panel sterowania. Tamnależy kliknąć ikonę Personalization (Personalizacja),a na wyświetlonym ekranie wybrać Start. Tu kolejno możemywyłączyć wyświetlanie najczęściej używanych aplikacji,wyświetlanie ostatnio dodanych aplikacji, przekształcenie MenuStart w Ekran Start znany z Windows 8 oraz wyświetlanie ostatniootwartych pozycji na pasku zadań.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pewne zmiany możemy wprowadzić też w ustawieniach koloru, gdziem.in. możemy włączyć automatyczne barwienie elementów interfejsuna podstawie dominującego koloru tapety, kolorowanie menu Start,paska zadań i centrum powiadomień, a także włączenie ichprzezroczystości.

A może w ten sposób? Start Menu 8 w Windows 10
A może w ten sposób? Start Menu 8 w Windows 10

Jak na tyle miesięcy pracy i takie pieniądze włożone w coś,co miało być jedną z głównych zalet Windows 10, wynik jestzaskakująco skromny. Na szczęście nie jesteśmy skazani na pomysłyprojektantów Microsoftu. Świetnie sprawdza się tu aplikacja StartMenu 8, dzięki której w Windows 8 można było przywrócićnadające się do użytku menu Start. Jej zainstalowanie ikonfiguracja w Windows 10 też przebiegają bez problemów – więczapraszamy do jej pobrania z naszej bazyoprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)