Ukazała się stabilna wersja KDE SC 4.5.0

Ukazała się stabilna wersja KDE SC 4.5.0

10.08.2010 17:51

Z niemal tygodniowym opóźnieniem ukazała się stabilna wersja środowiska graficznego KDE 4.5.0 SC. Wprowadza ono szereg zmian i nowych funkcji.

Według pierwotnych ustaleń KDE SC 4.5 miał ukazać się 4 sierpnia, jednak informacje o poprawkach, które pojawiły się w ostatniej chwili, wymusiły przesunięcie daty premiery. KDE 4.5.0 to trzy komponenty - platforma dla deweloperów, zbiór aplikacji, a także Plasma Workspaces, czyli przestrzeń robocza. Programiści skupili się na czterech obszarach. Wprowadzono nowy protokół mający usprawnić działanie powiadamiania użytkownika. Został on oparty na systemie D-Bus służącym do komunikacji międzyprocesowej. Kolejne zmiany dotyczą menadżera okien KWin. Teraz będzie można w nim automatycznie rozmieszać okna jedno za drugim w tzw. układzie kafelkowym. Użytkownicy KDE 4.5 będą mogli również korzystać z silnika WebKit w przeglądarce Konqueror, przy czym domyślnym pozostanie nadal KHTML wzbogacony o obsługę XPath.

Wśród zmian jakie wprowadzono w RC3 wymienić trzeba poprawki w środowisku graficznym Plasma Netbook przeznaczonym dla netbooków i małych laptopów, a także w Plasma Desktop. Z kolei w Applications Compilation pojawiła się nowa gra - Kajongg - kilkuosobowa wersja Mahjongga. Z pełną listą zmian można zapoznać się na stronach KDE.

KDE SC 4.5.0 można pobrać z mirrorów. Powinno się też niedługo zacząć pojawiać w paczkach poszczególnych dystrybucji Linuksa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)