Ukraiński chatbot. Ma służyć do zgłaszania rosyjskich zbrodni

Ukraiński chatbot. Ma służyć do zgłaszania rosyjskich zbrodni

Ukraiński chatbot. Ma służyć do zgłaszania rosyjskich zbrodni
Adam Gaafar
02.03.2022 17:46, aktualizacja: 03.03.2022 00:13

W Ukrainie został uruchomiony specjalny chatbot, za pomocą którego można zgłaszać dowody rosyjskich zbrodni wojennych. Pomysłodawcy poinformowali, że przesłane materiały zostaną przekazane do Międzynarodowego Trybunał u Karnego w Hadze, który prowadzi obecnie śledztwo w sprawie działań rosyjskich wojsk w Ukrainie.

Według państwowej ukraińskiej agencji prasowej Ukrinform, o uruchomieniu chatbota poinformowano za pośrednictwem kanału na Telegramie Państwowe Biuro Śledczego. We wpisie wskazano, co dokładnie powinny zawierać zgłoszenia.

Chodzi przede wszystkim o materiały dokumentujące uszkodzenia infrastruktury cywilnej, obrażenia ludności cywilnej i fragmenty pocisków na terenie miasta, dowody świadczące o ruchach wojsk, zniszczeniach i działaniach wojennych na obszarach mieszkalnych, materiały ukazujące zajęcia i grabieże mienia należącego do obywateli oraz zgłoszenia dotyczące uszkodzeń transportu medycznego i pozbawienia ludności dostępu do opieki medycznej.

Należy zgłaszać także wszelkie dowody pozbawienia wolności ludności cywilnej przez okupanta, używania przez Rosjan odzieży cywilnej, mundurów i emblematów wojskowych (można przypuszczać, że chodzi m.in. o używanie umundurowania ukraińskiego) oraz wykorzystania przez najeźdźcę infrastruktury cywilnej do celów wojskowych pod osłoną cywilną.

Jak informowaliśmy na łamach naszych serwisów, prokurator MTK Karim Khan zapowiedział, że zamierza przeprowadzić śledztwo ws. sytuacji na Ukrainie. Podkreślił, że istnieją podstawy, aby sądzić, że na terenie zaatakowanego kraju zostały popełnione zbrodnie wojenne.

Ukraiński chatbot jest kolejnym internetowym narzędziem walki z rosyjską agresją. Przypomnijmy, że przeciwko inwazji opowiedzieli się także haktywiści z międzynarodowego kolektywu Anonymous, którzy prowadzą cyberataki wymierzone w Rosję.

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie