Unia chce odbudować pozytywne relacje z USA po aferze PRISM

Marcin Paterek

28.11.2013 19:14

Szpiegowanie na masową skalę naszych obywateli, firm i przywódców jest niedopuszczalne. Ludzie po obu stronach Atlantyku muszą być pewni, że ich dane są chronione. Przedsiębiorstwa muszą wiedzieć, że przepisy są respektowane – stwierdziła Viviane Reding, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej. Jej zdaniem Unia i Stany Zjednoczone mogą kontynuować współpracę (włączając w to swobodny przepływ informacji), ale najpierw należy odbudować zaufanie nadszarpnięte przez aferę PRISM.

Obraz

Bez wątpienia ujawniony przez Edwarda Snowdena program rzucił gigantyczny cień na działalność NSA, tym samym negatywnie odbijając się na wizerunku całego kraju. Komisja Europejska przygotowała w związku z tym sześciopunktowy plan, który ma wzmocnić parasol ochronny roztaczany nad obywatelami i pomóc nawiązać na nowo zdrowe relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Zakłada on:szybkie przyjęcie przez kraje członkowskie UE reform dotyczących ochrony danych osobowych. Według przewidywań powinno się to stać wiosną 2014 roku,wprowadzenie 13 poprawek do programu „Safe Harbour”, których zadaniem będzie uszczelnienie procesu przepływu informacji,dokończenie prac nad ogólną umową w sprawie danych osobowych przesyłanych i przetwarzanych przez właściwe organy w UE i USA,wymuszenie na administracji USA poruszania się w granicach prawa obowiązującego w Unii. Oznacza to, że przepływ informacji będzie możliwy według ustalonych zasad (m.in. w ramach Terrorist Financing Tracking Programme i Passenger Name Record), a bezpośrednie zwracanie się do firm będzie dozwolone w wyjątkowych, ściśle określonych i możliwych do nadzorowania sytuacjach,rozszerzenie ochrony przysługującej obywatelom USA także na obywateli UE nie zamieszkujących Stanów Zjednoczonych i zwiększenie transparentności działań agencji wywiadowczych,przyjęcie przez USA Konwencji 108 Rady Europy z 28 stycznia 1981 r., dotyczącej ochrony osób w związku z automatycznym przetwarzaniem danych osobowych.

Jak zauważa Cecilia Malmström, europejska komisarz do spraw wewnętrznych, sprawa Snowdena poważnie nadszarpnęła zaufanie opinii międzynarodowej, a w Europie wciąż nie brakuje obaw związanych z szerokim dostępem służb wywiadowczych Stanów Zjednoczonych do danych osobowych. Przygotowane przez nas wskazówki pokazują, w jaki sposób USA mogą współpracować z Unią Europejską nad odbudową relacji i zapewnieniem obywateli, że ich dane podlegają ścisłej ochronie – stwierdziła.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)