UOKiK: wyższe opłaty za dostęp do Sieci w UPC bezprawne. Będą zwroty

UOKiK: wyższe opłaty za dostęp do Sieci w UPC bezprawne. Będą zwroty

UOKiK: wyższe opłaty za dostęp do Sieci w UPC bezprawne. Będą zwroty
17.08.2016 14:06, aktualizacja: 17.08.2016 14:21

Od 1 grudnia 2014 roku UPC zdecydowało się odczuwalnie, bo o 7 zł, podnieść opłaty za usługę dostarczania Internetu. Wywołało to wiele kontrowersji, gdyż klienci mogli jedynie zgodzić się na wyższą stawkę lub całkowicie zrezygnować ze świadczonych przez UPC usług. Już miesiąc później sprawie przyjrzał się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak informuje wyborcza.biz, orzeczenie UOKiK jest w sprawie UPC jednoznaczne. Firma podniosła opłaty bezprawnie z dwóch powodów: pierwszy z nich stanowi brak uzasadnienia choćby w postaci realiów rynku czy podwyższenia jakości świadczonych usług.

Obraz

Drugi aspekt sprawy, jaki wzbudził zastrzeżenia UOKiK jest brak odpowiednich instrumentów w samej umowie o świadczeniu usług: nie zawarto tam bowiem klauzuli modyfikacyjnej, która do takiej zmiany warunków jest niezbędna. Według UOKiK, ma to stanowić naruszenie dobrych obyczajów, zaś o zmianach cen nie może jedynie decydować wola dostawcy. Orzeczenie uprawomocni się za 4 miesiące, w tym czasie UPC może się od niego odwołać.

W efekcie na UPC nałożona została kara w wysokości 817 tys. zł, ale to nie wszystko. Firma została zobowiązana do zwrotu abonentom różnicy w opłatach z okresu od grudnia 2014 do czerwca tego roku. Nietrudno zatem obliczyć, że ci, którzy we wspomnianym czasie regularnie opłacali wyższą stawkę, otrzymają 133 złote zwrotu. UPC będzie się w tej sprawie kontaktowało ze swoimi klientami.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)