USB 4.0 – jest specyfikacja. To można było przewidzieć

USB 4.0 – jest specyfikacja. To można było przewidzieć

USB 4.0 – jest specyfikacja. To można było przewidzieć
Piotr Urbaniak
03.09.2019 20:23, aktualizacja: 03.09.2019 22:20

Po tym, jak przekazano dokumentację Thunderbolt 3 na ręce USB-IF, kwestią czasu pozostawało, aż standard Intela wejdzie w skład specyfikacji USB. I oto jest USB 4.0, a właściwie USB4, jak dokładnie określono nową specyfikację.

USB4 oferuje dwudrożny przepływ danych o prędkości 20 Gb/s na linię przy istniejących kablach USB-C, albo 40 Gb/s na jednym zboczu sygnałowym w przypadku zastosowania przewodu nowego typu. Tak więc efektywnie podwaja możliwości aktualnie topowego USB 3.2 Gen 2x2, zwanego także USB SuperSpeed 20 Gb/s, a jednocześnie odpowiada możliwościom Thunderbolt 3. Jest przy tym wstecznie zgodne ze wszystkimi rodzajami USB 3.2, USB 2.0 i oczywiście TB 3.

Niemniej jednak, w odróżnieniu od Thunderbolt 3, standard USB4 nie wymusza żadnych dodatkowych protokołów. Przez to nominalnie złącze wciąż będzie służyć tylko do transferu danych, a nie na przykład obsługi zewnętrznych wyświetlaczy, co oryginalny TB 3 potrafi.

Uważni zauważą, że w istocie rzeczy taki zabieg jeszcze bardziej zwiększa bajzel panujący wśród złączy. USB-C ściśle standaryzuje jedynie rodzaj wtyczki, a jednak wciąż może obsługiwać protokół DisplayPort, nie będąc zgodnym z Thunderbolt 3. Teraz dołącza do tego jeszcze jedna możliwa konfiguracja. USB, które zapewnia prędkość TB 3, lecz bez dodatkowych rozszerzeń.

Producenci sprzętu zapewne zakręcą po swojemu. Konia z rzędem temu, kto się w tych wszystkich zawiłościach odnajdzie i od ręki wybierze satysfakcjonujące go urządzenie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)