Uwaga na dobreProgramy.pro – to oszuści. Można jednorazowo stracić ponad 30 zł

Uwaga na dobreProgramy.pro – to oszuści. Można jednorazowo stracić ponad 30 zł

Uwaga na dobreProgramy.pro – to oszuści. Można jednorazowo stracić ponad 30 zł
Piotr Urbaniak
16.12.2018 15:21, aktualizacja: 16.12.2018 23:32

Na redakcyjną skrzynkę e-mailową dotarło ostrzeżenie od jednego z czytelników. Oszuści raz jeszcze próbują zarobić na usłudze Premium SMS i tym razem obrali na cel użytkowników dobreprogramy.pl. Posługując się marką dobreProgramy.pro, dodatkową domeną dobre-programy.xyz i sfabrykowanymi instalatorami, próbują nakłonić do wysłania SMS-a o wartości 31,75 zł brutto.

Na pierwszy rzut oka strona nie budzi zastrzeżeń – nie ładuje podejrzanych skryptów, ani nie przytłacza reklamami. Jest na niej nawet trochę nienagannych językowo opisów.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Problem zaczyna się wtedy, gdy zechce się któryś z programów pobrać. Część aplikacji pobiera i instaluje się normalnie. Za to inna część, jak na przykład Skype, ma zmodyfikowany instalator, który wymusza wysłanie wiadomości na numer 92566 w celu uzyskania „indywidualnego hasła”. SMS tego rodzaju kosztuje 25 zł netto, czyli 31,75 zł z podatkiem VAT. Nie wysyłajcie go!

Przy czym same instalatory nie wydają się groźne, patrząc z perspektywy technicznej. Skan poprzez VirusTotal nie ujawnia żadnego szkodliwego kodu, a jeśli już jakiś program da się zainstalować bez wysyłki Premium SMS-a, to faktycznie jest tym, czym być powinien.

350256338842380225

Nie trzeba chyba dodawać, że dobreProgramy.pro nie mają nic wspólnego z naszym serwisem, czy to redakcją dobreprogramy.pl czy Wirtualna Polska Media SA.

Kto za tym stoi?

Jak wykazuje analiza WHOIS, obie domeny (dobre-programy.xyz i dobreprogramy.pro) zarejestrowane są w Panamie, z tym że prowadzą do polskich serwerów. Właściciela domen nie daje się ustalić wprost, ale ciekawą poszlakę stanowi rekord MX, a więc adres serwera poczty.

350256338842576833

Prowadzi on do firmy hostingowej FG.pl z Lublina, należącej do niejakiego Bartosza Michalskiego. Według rejestru firm przedsiębiorstwo aktywnie prowadzi działalność, ale stan oficjalnej strony internetowej zdaje się temu przeczyć. Będziemy podejmować próby kontaktu z właścicielem.

Aktualizacja

Dzięki czujnemu oku jednego z czytelników, pana Radosława, udało się ustalić, że do strony dobreProgramy.pro podłączony jest panel statystyk z FG.pl. Zatem to Bartosz Michalski, właściciel rzeczonej firmy, stoi bezpośrednio lub pośrednio za próbami sprzedaży darmowego oprogramowania, podszywając się zarazem pod markę dobreprogramy.pl.

350256338842773441

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (92)