KNF opublikowała listę. Uwaga to oni biorą udział w oszustwach

KNF opublikowała listę. Uwaga to oni biorą udział w oszustwach

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega.
Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega.
Źródło zdjęć: © Getty Images | NurPhoto
09.07.2021 14:51

Departament Cyberbezpieczeństwa Komisji Nadzoru Finansowego opublikował za pośrednictwem mediów społecznościowych listę 40 domen biorących udział w oszustwie inwestycyjnym.

Listę zawierającą 40 podejrzanych adresów opublikował na Twitterze CSIRT KNF, czyli działający od roku przy Departamencie Cyberbezpieczeństwa zespół zajmujący się analizą zagrożeń polskiego sektora bankowego. Wszystkie wskazane strony łączy tematyka inwestycyjna oraz powoływanie się na fałszywe patronaty Ministerstwa Aktywów Państwowych, oraz należącej do Skarbu Państwa grupy energetyczno-paliwowej PKN Orlen.

Pod większością adresów trafimy na ofertę "zarabiania w PKN Orlen", zachęcającą do zarejestrowania się na stronie przez odpowiedni formularz. Oszuści obiecują telefon zwrotny od eksperta finansowego i błyskawiczny zysk ­– oczywiście po wpłacie odpowiedniej kwoty na "inwestycję".

Na szczęście podejrzane witryny dość łatwo rozpoznać już po samych adresach. Większość z nich brzmi nienaturalnie i jest zarejestrowanych pod rzadko widywanymi domenami, jak .xyz lub .site. Niemniej, warto mieć się na baczności i zwracać uwagę na wyłudzaczy, zwłaszcza osobom starszym, najbardziej narażonym na internetowe oszustwa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)