Uważaj podczas rozliczania PIT-u. Oszuści próbują wykraść pieniądze

Uważaj podczas rozliczania PIT-u. Oszuści próbują wykraść pieniądze
14.04.2020 19:50
Cyberprzestępcy liczą na nieuwagę osób rozliczających PIT/Fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER
Cyberprzestępcy liczą na nieuwagę osób rozliczających PIT/Fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER

To już kolejne oszustwo ze scenariuszem typu "rozliczenie podatkowe". Tym razem cyberprzestępcy celują w osoby próbujące rozliczać PIT przy pomocy programów dostępnych w sieci. W ataku wykorzystano domenę epity2020[.]pl w celu próby podszycia się pod portal e-pity.pl.

CERT Polska informuje o groźnym przestępstwie. Cyberprzestępcy stworzyli witrynę internetową imitującą serwis oferujący pomoc z rozliczeniem PIT-u. Na stronie oferują możliwość pobrania programu, który ma zająć się naszymi podatkami. I faktycznie tak jest, jednak z pewną różnicą.

Przestępcy zmodyfikowali program tak, aby pobrał na komputer ofiary malware typu ZLoader. Po jego uruchomieniu, złośliwa aplikacja będzie zbierać i przesyłać dane, w tym loginy i hasła. Malware rozpoznaje sygnatury polskich banków, więc wykrada również informacje niezbędne do zalogowania bankowości internetowej.

Ale to jeszcze nie wszystko. Atak jest wycelowany również w użytkowników systemu Android. Po otwarciu witryny z poziomu przeglądarki internetowej na smartfona czy tableta, rozpocznie się pobieranie pliku .APK, czyli formatu wykonywalnego dla tego systemu. Zainstalowanie aplikacji wiąże się z jeszcze gorszymi skutkami, niż w przypadku wersji na desktop.

Cyberprzestępcy próbują zainstalować na smartfonie ofiary malware typu Cerberus. To jeden z najgroźniejszych trojanów na Androida i również oprogramowanie celujące w dane bankowości internetowej. Aplikacja próbuje zdobyć uprawnienia do funkcji "Ułatwienia dostępu". Jeśli jej się to uda, może przejąć całkowitą kontrolę nad urządzeniem.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)