Użytkownicy IKO mogą już płacić zbliżeniowo smartfonami z NFC

Użytkownicy IKO mogą już płacić zbliżeniowo smartfonami z NFC

Użytkownicy IKO mogą już płacić zbliżeniowo smartfonami z NFC
18.01.2016 12:17, aktualizacja: 19.07.2016 15:22

Trudno stwierdzić, aby systemy płatności mobilnych rozwijały się w Polsce w tempie porównywalnym do amerykańskiego. Zapewne na nieskomplikowane przelewy dokonywane za pomocą SMS-ów przyjdzie nam jeszcze poczekać, niemniej właśnie ogłoszono, że za pomocą aplikacji IKO można już dokonywać bezgotówkowych transakcji zbliżeniowych.

Istotnym problemem systemu płatności BLIK jest fakt, że co prawda liczba bankomatów kompatybilna z tą metodą wypłacania środków sukcesywnie rośnie, niemniej liczba sklepów, w których dzięki BLIK-owi można dokonać szybkiej zapłaty wciąż jest relatywnie, choćby w stosunku do bankomatów, niska. Można zakładać, że w związku z możliwością dokonywania transakcji zbliżeniowych dzięki aplikacji IKO, koncepcja zwiększania punktów obsługujących BLIK w dużej mierze traci na znaczeniu.

Konieczne jest jednak zwrócenie uwagi, że w udostępnienie nowej funkcji ma miejsce w aplikacji IKO, czyli programowi mobilnych usług bankowych dla klient PKO Banku Polskiego. Wiązanie IKO z BLIK-iem, a zatem możliwością zbliżeniowych transakcji dokonywanych dzięki smartfonom niezależnie od banku, jest dziś mocno przedwczesne. Podobnie jak przedwczesna może być radość klientów PKO BP posiadających tylko karty MasterCard, gdyż nowa funkcja jest dostępna tylko w przypadku kart VISA.

Z technicznego punktu widzenia, nie należy spodziewać się rewolucji. Płatności są możliwe na smartfonach z modułem NFC, obsługiwane są urządzenia z Androidem w 4.4 i nowszymi wersjami. W zaktualizowanej do najnowszej wersji aplikacji IKO należy wskazać także kartę, ze środków której realizowana będzie transakcja z wykorzystaniem NFC. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku kart płatniczych, transakcje powyżej 50 zł wymagają dodatkowej autoryzacji.

PKO BP informuje także przy okazji wprowadzenia smartfonowych transakcji zbliżeniowych o planach na przyszłość. W ciągu następnych kilku miesięcy mają zostać rozwinięte możliwości samego BLIK-a: między innymi o możliwość przelewania środków na numer telefonów dla klientów różnych banków czy logowanie za pomocą czytnika linii papilarnych. Niestety, na możliwość korzystania z płatności zbliżeniowych dla klientów korzystających z BLIK-a w innych bankach, niż PKO BP, na razie się nie zapowiada.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)