Użytkownicy Windows Phone 7: powoli czas na przesiadkę

Użytkownicy Windows Phone 7: powoli czas na przesiadkę

Użytkownicy Windows Phone 7: powoli czas na przesiadkę
11.11.2013 16:04, aktualizacja: 11.11.2013 17:32

Microsoft poinformował o zablokowaniu możliwości oglądania zakupionych materiałów z Xbox Video m.in. na Windows Phone 7 z początkiem lutego 2014 roku. Wydaje się, że ta informacja nie jest znacząca dla nas Polaków, którzy i tak nie mają dostępu do tej usługi. Nic bardziej mylnego, jest to ważny przekaz od Microsoftu, że część starszych urządzeń, jak telefony z Windows Phone 7 czy odtwarzacze Zune, przestają być dalej rozwijane i czas pomyśleć o przesiadce na nowy sprzęt.

Windows Phone 7.8 wspierany będzie aż do 9 września 2014 roku, jednakże już od początku nowego roku, Microsoft zamierza powoli wygaszać część usług dla tego systemu. Przypomnę, że premiera wersji 7 (którą wszyscy mogli zaktualizować do wersji 7.8) odbyła się w październiku 2010 roku. Wsparcie dla linii niebezpośredniego następcy Windows Mobile wynosi ponad 4 lata. Oczywiście może to zostać wydłużone o kolejnych 19 miesięcy, jeśli pojawi się następna znacząca aktualizacja (jednakże na nic takiego się nie zanosi).

Obraz

Czy czteroletnie wsparcie producenta systemu to dużo? Nie jest łatwo to określić. Przez ten czas Microsoft wprowadził wiele nowości, których kulminacyjnym momentem były dwie premiery: Windows Phone 7.5 (zwanej Mango) i Windows Phone 7.8. Najwięcej zmian wprowadziła aktualizacja 7.5, to ona sprawiła, że system mobilny od Microsoftu miał szanse na realną walkę o klienta. Przypomnę tylko o takich nowościach jak multitasking, LiveTiles, IE9, Grupy czy olbrzymie zmiany w SDK (po listę nowości zapraszam do archiwalnego wpisu). Późniejsza premiera 7.8 była tylko małą osłodą dla użytkowników starszego systemu, którzy nie mogli zaktualizować systemu do wersji 8. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie było urządzenia z Windows Phone 7, które zostałoby pozbawione możliwości przejścia na wersję 7.8, co jest wielkim plusem dla Microsoftu. Mimo tego wielu użytkowników srodze się zawiodło brakiem aktualizacji bezpośrednio do wersji 8. Na osłodę warto dodać, że w sklepie Windows Phone, nadal większość aplikacja wspiera obie wersje systemu. Nie zmieni się to jeszcze zapewne długo, gdyż Windows Phone 7 ma prawie 30% osób z mobilnym systemem od Microsoftu (dane AdDuplex).

Obraz

Czy zatem warto przejść na nowe urządzenie z Windows Phone 8? Nie ma już innego wyjścia. Pomimo wsparcia przez większość deweloperów dla obu systemów, widać powolną tendencję do odchodzenia od starszej wersji 7. Zapewne do końca września przyszłego roku sklep z aplikacjami będzie zdominowany przez oprogramowanie kierowane do Windows Phone 8. Jeśli ktoś jeszcze nie jest przekonany o przesiadce na nowy system, to pomocna będzie strona: Co nowego w systemie Windows Phone 8, na której łatwo można zobaczyć usprawnienia w stosunku do starszej wersji Windows Phone 7.

Obraz

Użytkownicy Windows Phone 7 nie powinni jeszcze martwić się o swoje urządzenia. Warto jednak już teraz być świadomym tego, że od połowy następnego roku starsza wersja Windows Phone będzie powoli odchodziła w zapomnienie. Nadal większość aplikacji tworzonych jest także dla Windows Phone 7, jednakże trend ten będzie się zmieniał. 70% rynku to urządzenia z nową wersją mobilnych okienek, a więc odejście starego systemu jest nieuniknione. Zatem użytkownicy Windows Phone 7 - powoli czas na przesiadkę...

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)