Użytkownicy Windowsa pożegnają starego przyjaciela. Zniknie Panel Sterowania

Użytkownicy Windowsa pożegnają starego przyjaciela. Zniknie Panel Sterowania12.10.2015 12:28
Użytkownicy Windowsa pożegnają starego przyjaciela. Zniknie Panel Sterowania

Przez lata użytkownicy systemu operacyjnego Windows, chcąc dokonać konfiguracji systemu operacyjnego, nie mieli wątpliwości gdzie szukać zaawansowanych opcji ustawień. Wszystko wskazuje na to, że centrum zarządzania systemem w postaci Panelu Sterowania wkrótce stanie się reliktem.

Sporo w kwestii ustawień Windowsa zmieniło się wraz z wprowadzeniem polityki Microsoftu, według której konieczne było dostosowanie możliwie jak największej liczby funkcji do specyfiki ekranów dotykowych. Zaprezentowany w Windowsie 8 interfejs Metro, mimo że na dłuższą metę okazał się pomyłką, wniósł jednak nowe okno ustawień. To nie przekonało przyzwyczajonych od lat do Panelu Sterowania użytkowników.

350143973605795777

Koncepcja, w której dostęp do ustawień systemu był możliwy w dwóch miejscach, rozwinął Windows 10. Dostępne tam Ustawienia poniekąd łączyły wygląd Panelu Sterowania w widoku podzielonym na kategorie z możliwością obsługi dotykiem. Jednocześnie dostępny jest Panel w znanej powszechnie formie. Taki stan rzeczy nie satysfakcjonuje jednak Microsoftu, który chce centralizacji.

Centralizacji, którą można określić sprzecznym eufemizmem – jednostronnym kompromisem. Z ćwierków pracowników Microsoftu opublikowanych w ostatnim czasie można bowiem wywnioskować, że wkrótce Panel Sterowania zniknie na dobre na rzecz Ustawień.

Kilka dni temu pewien użytkownik Twittera zapytał Gabriela Aula, zajmującego się w Microsofcie między innymi programem Windows Insider, dlaczego Windows 10 oferuje jednocześnie Ustawienia i Panel Sterowania sugerując jednocześnie, że znacznie lepszym rozwiązaniem byłaby całkowita rezygnacja z Ustawień. Do rozmowy dołączył Brandon LeBlanc, również przedstawiciel Microsoftu.

@billybobjoe2211 @GabeAul Settings will eventually supersede Control Panel. Some stuff not moved over. But haven't had to use CP in months.

— Brandon LeBlanc (@brandonleblanc) październik 4, 2015Można się spodziewać, że wraz z którąś z aktualizacji usługi, jaką ostatnio stał się system operacyjny, Panel Sterowania zostanie permanentnie zastąpiony Ustawieniami. LeBlanc zaznaczył, że nie wynika to tylko z zamiaru wyjścia naprzeciw użytkownikom interfejsów dotykowych – według niego Ustawienia są równie wygodne w obsłudze za pomocą myszki czy klawiatury.

Ogłoszeń o podobnej wadze, jak śmierć Panelu Sterowania, będzie zapewne więcej w miarę rozwijania Windowsa 10. Oczywiście słuszność takiej decyzji oceni historia, warto się jednak zastanowić, jaka byłaby reakcja społeczności użytkowników, gdyby szereg podobnych zmian wprowadzono zbiorczo już w momencie premiery systemu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (123)