Używałem Allegro Smart przez rok. Oszczędziłem prawie 500 złotych

Allegro Smart po roku użytkowania. Oszczędziłem prawie pół tysiąca złotych (fot. Materiały prasowe)
Allegro Smart po roku użytkowania. Oszczędziłem prawie pół tysiąca złotych (fot. Materiały prasowe)

28.11.2019 20:44, aktual.: 28.11.2019 21:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Abonament Allegro Smart wystartował w wakacje 2018 roku. Na początku nie byłem nim zainteresowany, ale zbliżające się święta zmieniły podejście. Jak wypadła usługa Allegro Smart po roku użytkowania?

Zeszłej jesieni najciekawsza propozycja pewnego smartfonu była z oferty Smart (wyłącznie dla subskrybentów usługi). Nie była to krótka Smart Okazja, a normalnie wystawiony na dłuższy czas towar i to z większego sklepu, a nie "firmy krzak". Nawet płacąc miesięczny abonament dla wspominanego zakupu, ten konkretny model był w najlepszej cenie.

Allegro Smart to naprawdę duże oszczędności na przesyłkach

Skuszony oszczędnościami przy zakupach świątecznych prezentów wybrałem 12 miesięcy z góry. Roczny koszt 49 złotych zwrócił mi się jeszcze przed Bożym Narodzeniem (według danych Allegro już po 6 paczkach, więc nie trzeba być zakupoholikiem). Ta cena obowiązuje niezmiennie od sierpnia 2018 roku. Do wyboru jest jeszcze wariant 8,99 złotych na miesiąc, ale z czasem regulamin nieco się zmieniał. Np. kiedyś były limity przesyłek, choć na tyle duże, że można było ich nie brać pod uwagę (m.in. 365 paczki na rok).

Moje statystyki po roku ze Smartem (fot. Jan Domański)
Moje statystyki po roku ze Smartem (fot. Jan Domański)

Niedawno z chęcią przedłużyłem na kolejnych 12 miesięcy Allegro Smart. Polski gigant e-commerce przysłał mi podsumowanie niecałego roku spędzonego z usługą na 14 dni przed wygaśnięciem abonamentu. Według jego statystyk zamówiłem 51 paczek z opcją dostawy Allegro Smart. Łączny koszt wysyłek bez aktywnego pakietu wyniósłby 482 złote. To dużo, ale wychodzi około 40 złotych na miesiąc. Można obawiać się, czy bilans jest dobry. Przecież niekoniecznie najtańsze oferty będą miały Smart, ale najczęściej opłaca się. Allegro nie jest instytucją charytatywną, może po prostu są nieco większe marże dla wszystkich sprzedających? Sam nie odczułem ewentualnych wyższych cen jako kupujący.

W poniedziałek wystartowała jeszcze opcja darmowej dostawy kurierem w ramach pakietu Allegro Smart. Ale trzeba kupić towary za łączną sumę 100 złotych od jednego sprzedawcy, a nie 40 złotych jak w przypadku paczkomatów, odbiorów w punktach i listów poleconych.

Dwa pakiety i kilka opcji dostawy do wyboru (fot. Allegro)
Dwa pakiety i kilka opcji dostawy do wyboru (fot. Allegro)

Smart Okazje nie zawsze tak dobre, a ze zwrotami mogą być problemyWiele mówi się o samych dostawach w ramach Allegro Smart, ale dodałbym jeszcze dwie kwestie. Smart Okazje nie zawsze się opłacają, a nawet jeśli tak, to sklepy mogą sztucznie podbić rzekomą wyjściową cenę dla wzmocnienia przekazu.

Zawsze sprawdzam inne oferty z tymi samymi produktami i widywałem cuda. Np. słuchawki rzekomo przecenione z 399 złotych na 220 złotych. Okazja! Faktycznie, bo typowa cena u innych sprzedawców Allegro wynosiła 240 złotych, ale opust o 20 złotych nie wygląda już tak dobrze. To nie reguła u każdego, ale zdarzają się manipulacje.

Przykładowe koszty zwrotów (fot. Allegro)
Przykładowe koszty zwrotów (fot. Allegro)

Bywa, że czasem kupimy na Allegro coś niepasującego lub uszkodzonego. Możemy zwrócić za darmo przedmioty dzięki Smart, ale przy 2 czy 3 przypadkach zdarzyło mi się, że bezpłatne odesłanie było niejasno opisane i system nie dał takiej możliwości. Musiałem za własne pieniądze nadać paczki. Dobrze, że były to w miarę drobne rzeczy, a nie np. telewizor. Jeśli była darmowa dostawa Smart paczkomatem, to raczej wszystko jest w porządku i nie ma niespodzianek. Z listami i odbiorami w punkcie jest gorzej. To tak naprawdę jedyne realne minusy Smart.

Mimo tych małych zgrzytów jestem bardzo zadowolony z działania Allegro Smart. Przesyłki wychodziły sporo taniej i nauczyłem się częściej korzystać z paczkomatu. Wcześniej wolałem zapłacić niewiele więcej i mieć komfort z kurierem, ale i to w ostatnich dniach poprawiło się i droższe zakupy można zamawiać kurierem.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (152)
Zobacz także