Visual Studio 11 Express bez klasycznych aplikacji dla Windows

Visual Studio 11 Express bez klasycznych aplikacji dla Windows

Wojciech Kowasz
25.05.2012 11:52

Visual Studio Express to linia produktów programistycznych firmy Microsoft, która umożliwia tworzenie aplikacji przeznaczonych do pracy w środowisku .NET. Od siedmiu lat narzędzia te, pomimo tego, że oferują całkiem sporo możliwości pełnego Visual Studio, wydawane są bezpłatnie i pozwalają na tworzenie także aplikacji komercyjnych. Niestety wkrótce częściowo to się zmieni...

Microsoft potwierdził, że wraz z wydaniem Visual Studio 11 z wersji Express znikną narzędzia pozwalające tworzyć natywne aplikacje dla Windows, działające w tzw. klasycznym pulpicie. Możliwe będzie wyłącznie tworzenie aplikacji przeznaczonych do pracy w interfejsie Metro UI, na urządzeniach Windows Phone, na platformie Windows Azure oraz aplikacji webowych. Jest to niestety spore ograniczenie funkcjonalności bezpłatnego pakietu dla programistów — w końcu klasyczne aplikacje Windows to największy kawałek programistycznego tortu, a Metro UI w tym kształcie tak naprawdę dopiero debiutuje wraz z premierą Windows 8 i nie wiadomo, z jakim rezultatem ten debiut się zakończy.

Programiści będą mieli kilka opcji poradzenia sobie z tym ograniczeniem. Najłatwiejszą będzie zakup licencji na Visual Studio Professional, które naturalnie posiada znacznie większe możliwości niż ograniczona wersja Express, ale też będzie kosztować niemało, bo około 500 dolarów. Dla hobbystów, pasjonatów i osób zdobywających wiedzę samodzielnie może to być cena zaporowa. Alternatywą jest jeszcze skorzystanie z narzędzi programistycznych firm trzecich. Wreszcie można też po prostu pozostać przy wcześniejszych wersjach Visual Studio Express, które pozostają bezpłatne, ale za jakiś czas i tak siłą rzeczy zostaną wyparte przez nowe wydania. Dla porządku należy dodać, że większość studentów kierunków technicznych nadal będzie mogła otrzymać bezpłatną licencję edukacyjną na Visual Studio Professional w ramach programów MSDN Academic Alliance czy Dreamspark.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)