Visual Studio Express 2012 do pobrania i to po polsku

Visual Studio Express 2012 do pobrania i to po polsku

Wojciech Kowasz
16.08.2012 11:14

Są już dostępne finalne wersje bezpłatnych narzędzi programistycznych Microsoftu nowej generacji — Visual Studio Express 2012, a także wersje testowe pełnych wydań Visual Studio 2012 i serwera pracy grupowej Team Foundation Server (tym razem także w wersji Express!). Co ważne, dostępne są także polskie pakiety językowe.

Wersje Express to bezpłatne edycje komercyjnego pakietu Visual Studio 2012, skierowane do studentów, hobbystów i wszystkich rozpoczynających swoją przygodę z programowaniem. Cechuje je modułowa budowa oraz dostosowanie dla początkujących programistów przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich najważniejszych cech "pełnego" Visual Studio. Oprogramowanie można wykorzystywać w celach komercyjnych. Wszystkie aplikacje wraz z kodem można też bezproblemowo przenieść do pełnej wersji Visual Studio 2012 i tam dalej rozwijać.

W linii 2012 występuje nieco mniej narzędzi Express niż zwykle, choć funkcjonalność pozostaje ta sama, a nawet większa. Najważniejszym dla Microsoftu elementem tej rodziny jest niewątpliwie Visual Studio Express 2012 for Windows 8, który umożliwia tworzenie aplikacji wykorzystujących nowy interfejs Modern UI (dawniej Metro UI). Jest to kompletne i bezpłatne narzędzie, w którym nie tylko napiszemy aplikację w HTML5/JavaScript lub XAML/C#/Visual Basic, ale także wyślemy ją do sklepu Windows Store i będziemy mogli na niej zarabiać.

Deweloperów aplikacji webowych bardziej zainteresuje z pewnością Visual Studio Express 2012 for Web, czyli środowisko przygotowane do tworzenia aplikacji ASP.NET w HTML5/CSS3/JavaScript oraz C#/Visual Basic. Oprogramowanie pozwala na tworzenie aplikacji w najnowszym .NET 4.5, jak i wcześniejszych wersjach. Zawiera także wbudowany IIS Express, który jest lekką wersją serwera webowego Microsoftu występującego w systemie Windows Server i pozwala testować aplikacje w „prawie rzeczywistym” środowisku.

Bardzo ciekawą nowością w rodzinie Express jest Visual Studio Team Foundation Server Express 2012, czyli ograniczona, ale bezpłatna wersja oprogramowania do pracy grupowej zespołów programistów. TFS Express to system kontroli wersji, śledzenia zmian i automatycznych kompilacji, do którego podłączyć może się do pięciu osób. Największą zaletą TFS jest pełna integracja z Visual Studio 2012 (także Express), co sprawia, że system ten może być ciekawą alternatywą dla innych systemów kontroli wersji, które polegają wyłącznie na rozszerzeniach.

W rodzinie Express na rok 2012 przewidziano także miejsce dla Visual Studio 2012 for Desktop, czyli narzędzia pozwalającego tworzyć aplikacje .NET dla tzw. klasycznego pulpitu. Niestety obecnie narzędzie to jest jeszcze niedostępne, póki co więc trzeba korzystać z wersji 2010 obsługujących jedynie .NET 4.0 i wcześniejsze: Visual C# Express 2010, Visual Basic Express 2010 i Visual C++ Express 2010.

Oprócz wersji Express Microsoft udostępnił także testową wersję pełnego Visual Studio 2012. Najbardziej rozbudowaną edycją jest Visual Studio Ultimate 2012, które można testować przez 90 dni od momentu instalacji. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z obszerną listą zmian, jakie znalazły się w tej wersji pakietu. Podobnie wydana została wersja testowa pełnego Visual Studio Team Foundation Server 2012. Ponadto dostępna jest także oddzielnie paczka instalacyjna z bibliotekami .NET 4.5, które stanowią uaktualnienie dla .NET 4.0.

Oficjalna premiera Visual Studio 2012 zaplanowana została na 12 września.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)