Volkswagen: Projekt autonomicznego auta Waymo wyprzedza konkurencję nawet o 2 lata

Na chwilę obecną rozwój autonomicznych aut Volkswagena ogranicza się do ciekawych projektów. (fot. materiały prasowe)
Na chwilę obecną rozwój autonomicznych aut Volkswagena ogranicza się do ciekawych projektów. (fot. materiały prasowe)

20.11.2018 19:49

W sumie nie jest to wielkim zaskoczeniem, zważywszy na fakt, jak blisko uruchomienia swojej usługi jest Waymo – przedsiębiorstwo, które powstało w 2009 roku pod przewodnictwem Google’a. Zdaniem dyrektora generalnego Volkswagena, do realizacji celu został rok, maksymalnie dwa lata.

Herbert Diess, dyrektor generalny Volkswagena uważa, że za maksymalnie dwa lata projekt Waymo zostanie zrealizowany i w pełni przygotowany do publicznego użytku. Mało kto zdaje sobie bowiem sprawę, w jak zaawansowanym stadium rozwoju jest przedsięwzięcie Waymo. Do chwili obecnej spółka zależna Alphabet Inc. zaliczyła ponad 10 milionów kilometrów w warunkach drogowych, a także niezliczoną ilość kilometrów w swoich symulatorach. Waymo był także pierwszym producentem samochodów, który otrzymał zezwolenie od stanu Kalifornia na testowanie prawdziwych pojazdów bez kierowcy na drogach publicznych.

To zdecydowanie ogromne kamienie milowe i postępy, które trudno lekceważyć, ale to jeszcze nic, bowiem największe powinno nastąpić w ciągu najbliższych kilku tygodni. Ogłoszono bowiem, że Waymo uruchomi usługę związaną z pojazdami autonomicznymi już w przyszłym miesiącu! Wszystko zacznie się w rejonie Phoenix, gdzie Waymo skoncentrowało większość sił związanych z rozwojem samochodów autonomicznych w ostatnich latach. Na początku usługa zaoferuje użytkownikom możliwość przejażdżki po mieście w jednym z minivanów Chryslera. Co prawda wiele firm ma podobne plany, ale minie jeszcze sporo czasu, zanim będą gotowe do startu.

Ale jak stwierdził Herbert Diess w wypowiedzi dla Welt am Sonntag: „Gra nie jest jeszcze przegrana!” CEO Volkswagena stwierdził, że marka jest „zdeterminowana, by nadrobić zaległości”, choć może zdarzyć się tak, że przepisy staną pomiędzy Volkswagenem a jego próbami osiągnięcia wyznaczonego celu, jakim jest wypuszczenie samochodów autonomicznych na drogi publiczne w Europie. Co prawda trudno zauważyć znaczące postępy niemieckiej marki w rozwoju tej technologii, ale niedawno firma ogłosiła, że zainwestuje 50 miliardów dolarów w technologie motoryzacyjne nowej generacji, w tym usługi mobilne, elektryfikację i - jak się domyślacie - autonomiczną jazdę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)