Volvo i Nvidia pracują nad komputerem opartym na SI dla aut nowej generacji

Pogoń producentów za AI w samochodach trwa w najlepsze. Do wyścigu dołączyła ostatnia szwedzka marka. (fot. materiały prasowe)
Pogoń producentów za AI w samochodach trwa w najlepsze. Do wyścigu dołączyła ostatnia szwedzka marka. (fot. materiały prasowe)

11.10.2018 11:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Volvo i Nvidia pracują nad komputerem z obsługą sztucznej inteligencji, który zostanie wykorzystany w samochodach nowej generacji. Pierwsze egzemplarze trafią do oferty na początku przyszłej dekady. Jak widać, producenci nie czekają i powoli wdrażają SI do oferty, choć na chwilę obecną jest to określenie nieco na wyrost.

Główny komputer oparty jest na technologii Drive AGX Xavier firmy Nvidia, która zostanie przyjęta przez nadchodzące pojazdy oparte na Scalable Product Architecture 2 (SPA2). Obie firmy współpracują ze sobą od zeszłego roku, kiedy to rozpoczęły wspólne opracowywanie zaawansowanych systemów i oprogramowania do samochodów autonomicznych. Zapowiadana nowość jest zapewne jednym z pierwszych owoców współpracy. Miejmy nadzieję, że nie ostatnich.

"Udane uruchomienie autonomicznego napędu będzie wymagało ogromnej mocy obliczeniowej, jak również stałego postępu w sztucznej inteligencji" - powiedział szef Volvo Hakan Samuelsson. "Nasza umowa z Nvidią jest ważnym elementem tej układanki i pomaga nam bezpiecznie zaoferować w pełni autonomiczne samochody Volvo dla naszych klientów."

Nowa platforma obliczeniowa powinna umożliwić Volvo podjęcie znacznych kroków w zakresie wdrażania zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy, technologii zarządzania energią, a nawet opcji personalizacji w samochodzie. W międzyczasie, dzięki wprowadzeniu zaawansowanych możliwości percepcji 360 stopni i systemu monitorowania kierowcy, nowy podstawowy komputer pomoże Volvo wdrożyć pierwsze w pełni autonomiczne samochody.

"Jako światowy lider w technologii bezpieczeństwa i innowacji, Volvo rozumie, że istnieje bezpośredni związek między bezpieczeństwem, komfortem i możliwościami komputerowymi w pojeździe", dodał założyciel i dyrektor generalny Nvidii, Jensen Huang.

Zbliżająca się architektura pojazdów SPA2 firmy Volvo podąża śladem wielokrotnie nagradzanej architektury modułowej samochodów SPA, która obsługuje obecnie nowe modele z serii 90 i 60. To, co zrobi SPA2, to wykorzystać obecne zalety stosowanej platformy, dodając nowe technologie, takie jak elektryfikacja, łączność i autonomiczny napęd. Miejmy nadzieję, że zarówno jakość zastosowanej technologii, jak również podejście potencjalnych klientów i specjalistów z branży ulegną znacznej poprawie.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)