VPN-y najpopularniejsze w Rosji. Statystyki nie pozostawiają wątpliwości

VPN‑y najpopularniejsze w Rosji. Statystyki nie pozostawiają wątpliwości

VPN może pozwolić na obejście sankcji
VPN może pozwolić na obejście sankcji
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
Karolina Kowasz
09.04.2022 18:45, aktualizacja: 11.04.2022 10:47

Sankcje wprowadzone na Rosję przez wiele serwisów technologicznych nie pozostały bez odzewu samych użytkowników. Korzystając z rozmaitych klientów VPN, uzyskują oni dostęp do stron, które zablokowały swoją działalność na rosyjskim terenie.

Analityk ds. ryzyka, Alex Kokcharov, udostępnił na swoim Twitterze grafikę, która wskazuje jak zmieniły się preferencje użytkowników z Rosji. Porównanie statystyk 10 najczęściej pobieranych programów w lutym i marcu nie pozostawia złudzeń - Rosjanie masowo korzystają z oprogramowania, które pozwala im na dostęp do zablokowanych stron.

Ranking VPN-ów

Zaprezentowana statystyka dotycząca marca, poza pozycją szóstą z komunikatorem Telegram, pokazuje z jakich VPN-ów najczęściej korzystają rosyjscy użytkownicy. Na pierwszych pozycjach plasują się VPN Super Unlimited Proxy, Proxy Master oraz 1.1.1.1. Dla porównania, pierwsze trzy miejsca w lutym zajmowały aplikacje Zoom, Telegram oraz WhatsApp.

Biorąc pod uwagę, że jeszcze na początku marca serwis ze statystykami AppFigures podawał, że w Rosji najczęściej pobieranymi programami stały się aplikacje VPN, nie dziwi tego rodzaju zmiana w rankingu. Dodatkowo, ze względu na zablokowanie usług chociażby Instagrama, można było spodziewać się znaczącego obniżenia liczby pobrań aplikacji, które oficjalnie, na terenie Rosji, nie funkcjonują.

Osobną kwestią jest sposób wykorzystania wyżej wymienionych klientów. Wielu użytkowników Twittera, w dyskusji pod wpisem Kokcharova, wyraża nadzieję, że społeczeństwo rosyjskie stara się uzyskać dostęp do niezmanipulowanych informacji na temat trwającej wojny. Część wyraża jednak zaniepokojenie, że tego rodzaju oprogramowanie może być wykorzystywane wyłącznie do korzystania z zablokowanych serwisów społecznościowych.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie