Vyatta Core 6.4 — spore zmiany w CLI i nie tylko

Vyatta Core 6.4 — spore zmiany w CLI i nie tylko

Wojciech Kowasz
07.05.2012 12:03

Kilka tygodni po udostępnieniu płatnej wersji Vyatta Subscription Edition 6.4 można już pobrać bezpłatny odpowiednik tej jednej z bardziej popularnych dystrybucji Linuksa przeznaczonych do budowy routerów — Vyatta Core 6.4.

Pomimo tego, że dotąd nowa wersja bezpłatnej Vyatty ukazywała się dwa razy w roku, ostatnie wydanie miało miejsce 10 miesięcy temu. Najwyższy czas więc na nową odsłonę systemu. Co znajdziemy w środku? Dużą ciekawostką jest niewątpliwie poważna przebudowa składni wiersza poleceń. Oprócz znanych poprzednio komend możemy teraz posługiwać się prostymi skrótami na wzór na przykład shella routerów Cisco. Zamiast więc pisać: set interfaces ethernet eth0 firewall in name allow wystarczy napisać se int e eth0 fire in na allow.

Z bardziej istotnych nowości wielu z pewnością ucieszy obsługa multi-queue w sterowniku wirtualnej karty sieciowej VMXNET3 obecnej w vSphere 5, dzięki czemu przepustowość można zwiększyć dodając do Vyatty kolejne wirtualne rdzenie procesorów. Jest też globalny przełącznik obsługi stanów połączeń dla firewalla. Oprócz tego pojawiło się sporo usprawnień w obsłudze NAT i mechanizmu conntrack. W płatnej wersji subskrypcyjnej z kolei debiutuje nowy webowy panel GUI z rozbudowanymi możliwościami w zakresie monitorowania Vyatty — łącznie z wykresami rozmaitych danych, takich jak na przykład zajętość interfejsów czy obciążenie procesora. Równocześnie Vyatta poczynając od tej wersji rozpoczyna wycofywanie IPS świadczonego przez snorta, który miewał spore problemy z wydajnością.

Vyatta Core 6.4 dostępna jest do pobrania z naszego portalu z działu Systemy. Pełną listę nowości i zmian można znaleźć w dokumencie Release Notes, a także na oficjalnym blogu. Warto przypomnieć, że Vyatta Core może być bezpłatnie wykorzystywana bez ograniczeń, także do celów komercyjnych. Również w infrastrukturze portalu dobreprogramy od kilku lat z powodzeniem wykorzystujemy właśnie Vyattę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)