W ciągu roku 10 tysięcy ludzi zastąpią robotami, by robić tańsze wyświetlacze

W ciągu roku 10 tysięcy ludzi zastąpią robotami, by robić tańsze wyświetlacze

08.02.2018 15:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ze wszystkich stron słychać zapewnienia, że postępującarobotyzacja gospodarki przyniesie dla wszystkich same korzyści, żenie ma powodu obawiać się masowego bezrobocia, gdyż nowetechnologie wytworzą więcej miejsc pracy niż zlikwidują. W tymroku mieszkańcy Tajwanu będą mogli przekonać się po razpierwszy, co warte są te zapewnienia w praktyce. Jeden znajwiększych tamtejszych pracodawców, a zarazem kluczowy dla świataproducent elektroniki, za sprawą automatyzacji i robotyzacjizamierza zwolnić w tym roku ponad 10 tys. pracowników.

Należąca do tajwańskiego potentata przemysłowego Foxconn firmaInnolux może nie ma szczególnie znanej marki, ale o jej klientachsłyszał chyba każdy – są wśród nich HP, Dell, Samsung, LG,Panasonic, Hitachi oraz Sharp. Firma specjalizuje się w produkcjiwyświetlaczy ciekłokrystalicznych do telewizorów, laptopów ismartfonów, w swoich zakładach zatrudniając obecnie około 60tysięcy osób.

Jak donoszą azjatyckie media, honorowy przewodniczący FoxconnuTuan Hsing-Chien ogłosił, że liczba ta ma być zmniejszona oprzynajmniej 16% – do końca 2018 roku w Innolux pracować małącznie nie więcej niż 50 tys. osób.

Wiąże się to z ogromnymi postępami w dziedzinie automatyzacjiprodukcji. Szef Foxconnu Terry Gou kilka dni temu ujawnił, że firmawydała do tej pory ponad 342 mln dolary na przekształcenie swoichprocesów wytwórczych pod kątem zastosowania w nich sztucznejinteligencji. Pozwoli to m.in. na całkowite zautomatyzowanie 75%całej produkcji w zakładach Innoluxa.

台組復仇者聯盟抗三星!?研發Mini-LED與Micro-LED 反撲OLED? - 徐嶔煌 蔡明彰《57新聞王》精華篇

Oszczędności, które z tego wynikną, mogą pozwolić firmie nasukces z nowym rodzajem wyświetlaczy, tzw. aktywną matrycąmini-LED. Wyświetlacze te oferują niemal te same zalety cowyświetlacze OLED, włącznie z elastycznością i kontrastem, azarazem są zapewniają znacznie dłuższy czas pracy i większąodporność na zmiany temperatury. Dlatego Innolux zainteresowanyjest przede wszystkim ich sprzedażą producentom aut, którzy niemogą sobie pozwolić na stosowanie wrażliwych OLED-ów w kokpitach.

Sęk w tym, że do tej pory wyświetlacze mini LED były jeszczedroższe od OLED-owych. Obniżenie kosztów produkcji za sprawąwiększej automatyzacji linii montażowych zwiększyłobykonkurencyjność tej technologii. Ilu ze zwolnionych w tym rokupracowników Innoluxa okaże się na tyle konkurencyjnych na rynkupracy, by znaleźć sobie zajęcie w 2019 roku – to się dopierookaże.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)