W Firefoksie można korzystać z nowego notatnika. Jakie są jego możliwości?

W Firefoksie można korzystać z nowego notatnika. Jakie są jego możliwości?
Oskar Ziomek

23.04.2018 18:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Twórcy przeglądarki Firefox od dłuższego czasu testują niektóre ze swoich pomysłów w programie Test Pilot. Zbierają dzięki temu cenne informacje zwrotne od pierwszych użytkowników. Obok wygodnego sposobu na wysyłanie plików (Send) znaleźć tam można Notes, czyli dodatek pozwalający prowadzić pod ręką krótkie notatki. Warto przyjrzeć się mu z bliska, bo może okazać się przydatny na co dzień.

Program dostępny jest od niemal roku, ale na początku był propozycją bardzo ubogą. Teraz jest już wystarczająco rozbudowany, by mógł stać się użyteczny na co dzień. Po dodaniu do Firefoksa obsługi Test Pilot oraz rozszerzenia Notes, notatnik można aktywować na dwa sposoby. Pierwszy wymaga użycia myszy i kliknięcia w symbol obok paska adresu. Drugi polega na skorzystaniu z klawiaturowej kombinacji Alt+Shift+W. W formie pionowego paska obok wyświetlanej aktualnie strony pokaże się lista notatek. Można stąd edytować już istniejące lub dodawać nowe.

Obraz

Podczas edycji korzystać można z podstawowych narzędzi formatowania, które pozwalają na przykład pogrubiać tekst, pisać kursywą, tworzyć wypunktowane listy czy wyróżniać wizualnie fragmenty kodu, o ile notatki dotyczą programowania. Wykorzystywać można ikony w edytorze lub odpowiednio korzystać ze składni formatowania.

Nagłówki na przykład rozpoczynamy od symbolu #, aby wyróżnić kod skorzystać należy z akcentu, zaś aby napisać tekst pogrubiony, wystarczy zrobić to w ten sposób. Szczegółowa instrukcja znajduje się bezpośrednio w programie, w treści przykładowej notatki dostępnej zaraz po instalacji.

Obraz

Ubogie na razie ustawienia dodatku umożliwiają zmianę motywu kolorystycznego na ciemny, zaś dodatkiem jest opcja eksportowania poszczególnych notatek go pliku HTML. Korzystając z dodatku Notes warto pamiętać, iż funkcja jest eksperymentalna. Twórcy liczą na informacje zwrotne, by ulepszać nadal program nim w przyszłości trafi do stabilnej wersji Firefoksa, choć może się również okazać, że wcale do niego nie trafi. Do tego czasu działanie rozszerzenia może nie być stabilne.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)