W nowym Androidzie pojawią się funkcje zwalczające uzależnienie od smartfonów

W nowym Androidzie pojawią się funkcje zwalczające uzależnienie od smartfonów

W nowym Androidzie pojawią się funkcje zwalczające uzależnienie od smartfonów
08.05.2018 20:00, aktualizacja: 11.05.2018 09:35

Jedną z najciekawszych nowości w Androidzie zapowiedzianą przez Google na konferencji I/O jest kilka funkcji, które mają zmienić przyzwyczajenia użytkowników i pomóc im zwalczyć swoje uzależnienie od korzystania ze smartfonów. Learn how we’re supporting #DigitalWellbeing so everyone can enjoy technology that improves life and doesn’t distract from it › https://t.co/IsaUmj4vl9 #io18 pic.twitter.com/v8APGLWHCU

— Google (@Google) 8 maja 2018Dość powszechnym zaburzeniem jest już dziś FOMO (fear of missing out), czyli strach przed przegapieniem powiadomienia lub nowości, która może pojawić się na ekranie smartfonu akurat wtedy, gdy użytkownik nie będzie z niego korzystał. Na milionach użytkowników wymusza to wręcz obsesyjne sprawdzanie nowości w kilkunastosekundowych interwałach. Google chce to zmienić i wysuwa propozycję zastąpienia FOMO przez JOMO, joy of missing out. Słowem – chce przywrócić użytkownikom smartfonów radość i satysfakcje płynącą ze zdrowego ignorowania bodźców lub chociaż ich selekcji.

W nowym Androidzie pojawi się aplikacja Dashboard – program, który umożliwi użytkownikowi wygodny przegląd statystyk dotyczących wykorzystywania smartfonów. Dowiedzieć się tam można będzie, jakie aplikacje angażują najczęściej, czy też, z którymi użytkownik spędza najwięcej czasu.

350246247078389697

Nowości JOMO pojawią się także w klientach najpopularniejszych usług, między innymi w aplikacji YouTube’a. Gdy użytkownik spędzi z nią dużo czasu, wyświetlone zostanie powiadomienie sugerujące, że czas zrobić przerwę. Pichai nie zapowiedział żadnych wymuszeń, ale nietrudno już teraz wyobrazić sobie, że pojawiające się regularnie komunikaty przerywające oglądanie nie spotkają się z ciepłym przyjęciem najbardziej „zaangażowanych” użytkowników.

Zmiany pojawią się także w samych powiadomieniach. Możliwe będzie takie ich skonfigurowanie, aby zamiast wielu powiadomień w ciągu dnia otrzymywać jedno powiadomienie dziennie, w którym zawarte zostaną wszystkie najważniejsze wydarzenia z danej aplikacji czy serwisu. Google ma zresztą znacznie więcej pomysłów: wyświetlacz będzie się przełączał w tryb monochromatyczny przed snem, użytkownicy otrzymają także nowości w trybie DND. Wszystko to już w Androidzie P, który udostępniony zostanie jesienią.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)