W styczniu nowy avast! z wieloma zmianami

W styczniu nowy avast! z wieloma zmianami

Wojciech Kowasz
01.12.2009 17:02, aktualizacja: 02.12.2009 20:24

Na styczeń zaplanowano premierę nowej wersji oprogramowania avast! - doskonalne znanego naszym czytelnikom programu antywirusowego produkcji ALWIL Software.

Oznaczony numerem 5.0 avast! wydany zostanie w trzech wersjach. Najpopularniejsza wersja bezpłatna, znana jako Home Edition, zostanie przemianowana na Free. Nazwa komercyjnej wersji Professional zostanie skrócona do Pro, natomiast zupełną nowością będzie avast! Internet Security. Będzie on posiadał wszystkie funkcje wersji Pro oraz dodatkowo wbudowany firewall, moduł antyspamowy oraz antyphishingowy (przeciwko kradzieży danych i tożsamości on-line). Oczywiście wszyscy zarejestrowani użytkownicy w momencie wydania wersji 5.0 uprawnieni będą do darmowej aktualizacji do odpowiadającej edycji. Firmy korzystające z sieciowych wersji antywirusa będą musiały poczekać z aktualizacją do wydania wersji 5.1, kiedy to pojawi się możliwość centralnego zarządzania oprogramowaniem przy pomocy narzędzia ADNM.

Co nowego w avast! 5.0? W dużym skrócie, wszystkie wersje będą miały ten sam, usprawniony i lepiej zoptymalizowany silnik antywirusowy. Począwszy od tej wersji avast! oficjalnie będzie obsługiwać heurystykę (choć niektóre funkcje tego typu były już obecne w poprzednich wersjiach). Dodano też wykrywanie "potencjalnie niechcianych programów". Znacznie poprawiono także interfejs użytkownika - zrezygnowano z dwóch jego odsłon (prostej i zaawansowanej), a nowy jest zdecydowanie bardziej wygodny w obsłudze. W wersji Pro dodatkowo pojawi się nowy moduł wirtualizacyjny, który dzięki wirtualizacji poszczególnych procesów pozwoli odizolować potencjalnie niebezpieczną aplikację.

Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że avast! 5.0 udostępniony zostanie do pobrania w okolicach 15 stycznia. Zmianie ma ulec także model wielostanowiskowego licencjonowania komercyjnych wersji - będzie można kupować jedynie pakiety licencji, a nie, tak jak obecnie, dowolną ilość sztuk. Dokładne szczegóły nie są jednak znane. Wiemy za to, że już wkrótce pojawi się beta edycji Pro. Możemy również zdradzić, że producent planuje wydanie pojedynczej wersji Pro dla stacji roboczych pracujących pod kontrolą systemu Linux.

Najnowszą wersję beta avast! 5.0 Free dla Windows można pobrać z naszego vortalu z działu PROGRAMY -> Bezpieczeństwo -> Programy antywirusowe. Oczywiście należy pamiętać, że nadal jest to jeszcze wersja rozwojowa, potencjalnie niestabilna.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)