W3C chce unieważnić patenty Apple'a na widżety

W3C chce unieważnić patenty Apple'a na widżety

11.07.2011 14:12, aktualizacja: 11.07.2011 14:27

Na stronach World Wide Web Consortium (W3C) znalazło się ogłoszenie, w którym organizacja wzywa do ujawnienia publicznych przykładów wykorzystania technologii opatentowanych przez Apple. Ma to pomóc w obaleniu patentów związanych z widżetami.

Wzywając do ujawnienia publicznych zastosowań technologii opatentowanych przez Apple W3C ma nadzieję podważyć zasadność przyznania patentów i tym samym uwolnić koncepcję widżetów. Chodzi o patent 7743336 i zgłoszenie 20070101146, które obejmują odpowiednio bezpieczeństwo widżetów i bezpieczną dystrybucję treści, w tym również widżetów. Kluczowe jest, aby były one wykorzystane w dostępnych publicznie projektach przed złożeniem przez Apple wniosków patentowych. Grupa doradcza zajmująca się patentami (Patent Advisory Group) w ramach W3C ma nadzieję doprowadzić do udzielenia przez Apple wolnej od tantiem licencji na technologie. Jeśli to się nie uda, W3C będzie próbować podważyć patenty, aby umożliwić swobodne korzystanie z tych mechanizmów dystrybucji i zabezpieczania widżetów.

Oba patenty są dość szerokie i od 2009 roku kolidują z planami rozwoju W3C. Jednak zwykle firma Apple stara się wspierać rozwój standardów, bierze nawet udział w projekcie Spartan — przeniesieniu gier z Facebooka na iOS z użyciem HTML5 — z czego bezpośrednio nie czerpie zysków. Jednak utrata kontroli nawet nad dwoma patentami może mocno uderzyć w mającą już sporo spraw patentowych firmę. W3C z drugiej strony nie ma szans na szybkie rozwinięcie własnego rozwiązania, więc organizacja ryzykuje utratę nie tylko dostępu do technologii, ale również ważnego partnera. Polityka konsorcjum wymaga, aby standardy były niezależne i nie wymagały od innych płacenia jakichkolwiek wynagrodzeń.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)