Wchodziłeś na tego typu strony? Możesz stracić dostęp do konta na Facebooku

Laptop
Laptop
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Karolina Modzelewska

11.10.2021 21:24

Oszuści wykorzystują różne sposoby, aby przejąć nasze wrażliwe dane. Dużą popularnością cieszy się metoda, która polega na wzbudzaniu zainteresowania i zachęcaniu do klikania w linki, które rzekomo kryją sensacyjne nagrania z porwania dziecka, gwałtu czy śmierci po szczepieniu na COVID-19. Jak ostrzega CERT Polska, to nic innego, jak próba przejęcia dostępu do konta na Facebooku.

W tym wariancie wyłudzenia wrażliwych danych przestępcy odwołują się do podstawowych ludzkich emocji, a także ciekawości. Zachęcają do klikania w linki, które prowadzą do stron rzekomo zawierających sensacyjne materiały wideo, które pokazują sceny gwałtu, pobicia czy porwania dziecka.

Oszuści próbują przejąć nasze dane

Jak wyjaśnia CERT Polska, klikając w taki link, można utracić dostęp do swojego konta na Facebooku. Warto o tym pamiętać, bo w ostatnim czasie zespół monitorujący zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci zauważył znaczący wzrost aktywności przestępców posługujących się opisywaną metodą.

W tym wypadku schemat zazwyczaj jest taki sam, albo bardzo podobny. CERT Polska informuje: "po kliknięciu w link, ofierze wyświetlana jest fałszywa prośba o podanie danych logowania do Facebooka, np. celem rzekomej weryfikacji wieku". Jeśli podamy swoje dane, możemy stracić dostęp do konta, a przestępcy zaczną go najprawdopodobniej używać do dalszego rozpowszechniania fałszywych wpisów i linków lub do wyłudzania pieniędzy (np. prosząc naszych znajomych o szybkie przelanie drobnych kwot za pośrednictwem BLIKa).

Co zrobić, kiedy po kliknięciu w taki link podaliśmy dane logowania do Facebooka? CERT Polsk zaleca, aby jak najszybciej zmienić hasło i włączyć uwierzytelnianie dwuetapowe, wylogować wszystkie aktywne sesje na koncie. Warto również zweryfikować, czy nasze konto nie zostało połączone z podejrzanymi aplikacjami, numerami telefonu oraz adresami mailowymi.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)