WD My Passport 2 TB – portfelowy gigant

WD My Passport 2 TB – portfelowy gigant

WD My Passport 2 TB – portfelowy gigant
Krzysztof Fiedor
13.04.2012 15:00, aktualizacja: 16.04.2012 10:48

Przechowywanie dużej ilości danych w domowych warunkach od zawsze nastręczało problemów. Oczywiście można zakupić coraz popularniejsze NASy, jednak są one dość drogie, a ich obsługa może być nie lada wyzwaniem dla „zwyczajnych” użytkowników komputerów. Jest jednak urządzenie, które jest proste w obsłudze i w tej chwili zapewnia naprawdę ogromną przestrzeń. To dysk zewnętrzny WD My Passport o pojemności 2 TB!

Obraz

Dysk już przy pierwszym kontakcie zadziwia. Jak w czymś wielkości portfela mogą zmieścić się aż dwa terabajty danych? :) Dysk został zamknięty w plastikowej obudowie o wymiarach 111x82x21 mm. Obudowa jest gładka, jedynie na górnej ściance producent umieścił wzór graficzny. Na jednym z boków znalazło się miejsce dla złącza USB oraz dla diody sygnalizującej stan pracy dysku. Całość wygląda schludnie i bez zbędnych wodotrysków. W pudełku poza dyskiem znalazł się kabel USB i skrócona instrukcja obsługi. Dysk z komputerem komunikuje się za pomocą magistrali USB w standardzie 3.0, co przekłada się na naprawdę dobrą wydajność.

WD My Passport 2 TB to w tej chwili najpojemniejszy dysk przenośny wielkości 2,5 cala. Wewnątrz obudowy znalazł się dysk o oznaczeniu WD20NMVW, który po sformatowaniu oferuje 1863 GB przestrzeni na dane. Jego talerze wirują z prędkością 5200 obr/min. Za sprawą złącza USB 3.0 wydajność dysku jest na bardzo wysokim poziomie. W programie Crystal Disk udało się uzyskać 101 MB/s przy odczycie i prawie 63 MB/s w trybie zapisu. W popularnym HD Tune Pro średnia prędkość odczytu wyniosła nieco ponad 87 MB/s, a średnia prędkość zapisu oscylowała w okolicach 46 MB/s. Jak na zewnętrzny napęd jest naprawdę bardzo dobrze.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Jeśli chodzi o kulturę pracy napędu też mu nic zarzucić nie można. Przy obciążeniu temperatura dysku ledwo przekraczała 40 stopni. Generowany hałas był na akceptowalnym poziomie i nie przekraczał 25 dB, co przekładało się na prawie bezgłośną pracę. Również pobór energii zaskoczył mnie pozytywnie. Podczas pracy dysk konsumował około 2 W energii, w spoczynku niespełna 1,5 W, a w trybie uśpienia nawet w okolicach 1,3 W.

Wraz z dyskiem otrzymujemy kilka przydatnych aplikacji — są to WD Security, WD Drive Utilities oraz WD SmartWare. Za ich pomocą ochronimy dysk hasłem, przeprowadzimy diagnostykę napędu, wymażemy dane czy też utworzymy kopię bezpieczeństwa. Właśnie oprogramowanie do backupu przypadło mi do gustu. Prosta konfiguracja i dość szybkie tworzenie kopii danych (backup 14 GB danych zajął niecałe 6 min) to atuty aplikacji SmartWare.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

WD My Passport 2 TB oferuje ogromną przestrzeń na dane. Sprawdzi się tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi zbiorami zdjęć, filmów w wysokiej rozdzielczości czy też innych opasłych projektów. Przy tym oferuje sporą wydajność za sprawą interfejsu USB 3.0. Wydawać by się mogło, że jego cena jest dość spora — sugerowana przez producenta to 899 zł. Jeśli jednak wyliczymy sobie koszt jednego gigabajta (około 48 groszy) to nie jest już tak tragicznie i można się pokusić o tezę, że jest to w tej chwili najniższy koszt za gigabajt w dysku zewnętrznym. Jeśli szukacie najpojemniejszego dysku zewnętrznego o przyzwoitej wydajności, a przy tym o niewielkich gabarytach, WD My Passport 2 TB jawi się jako jedyny słuszny wybór.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)