WD Ultrastar o nowych wielkościach. 18 TB i 20 TB w HDD

WD Ultrastar DC HC550 i HC650 o pojemnościach 18TB i 20TB.
WD Ultrastar DC HC550 i HC650 o pojemnościach 18TB i 20TB.

05.09.2019 11:18, aktual.: 05.09.2019 19:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli weźmiemy pod uwagę gromadzenie bardzo dużej ilości danych, to wciąż nośniki HDD wygrywają z SSD. Szczególnie w zastosowaniach serwerowych. Właśnie dla tego segmentu rynku WD przygotował Ultrastar DC HC550 i HC650 o pojemnościach 18TB oraz 20TB.

Oba modele mają naturalnie wielkość 3,5”. Do wyboru mamy wersję na interfejs SATA 6 Gb/s i SAS 12 Gb/s. Producent zapewnia 5 lat gwarancji, a współczynnik pracy bez uszkodzeń wynosi 2,5 miliona godzin MTBF.

Pojemniejsze dyski, czyli mniejszy całkowity koszt

Tak duże pojemności w dyskach WD to nie tylko zwyczajne dążenie do produkcji nośników o jak największej liczbie miejsca na dane. Pomagają zredukować koszty całej instalacji HDD (bardziej opłaca się kupić mniej dysków pojemniejszych niż więcej o mniejszej przestrzeni), jej wielkość i zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Obraz

Głównymi różnicami przy obu modelach (poza oczywistą pojemnością) jest rodzaj zapisu informacji, z którego korzystają. Dla WD Ultrastar DC HC550 to zwyczajna metoda Conventional Magnetic Tecording, a w DC HC650 zastosowano już zwiększającą upakowanie danych Shingled Magnetic Recording (niestety lekko zaniża wydajność).

Trzeba jeszcze nieco poczekać

John Chen, który jest wiceprezesem TRENDFOCUS powiedział: [quote]"Przez to, że informacje wciąż napływają do centrów danych, istnieje apetyt na znaczące zwiększenie pojemności, które ostatecznie osiągają lepszy TCO [całkowity koszt wdrożenia]. Z Western Digital wybraliśmy produkty pojemności 10 TB / 14 TB / 18 TB zbudowane wokół sześcio-, ośmio- i dziewięciodyskowych platform, w celu zapewnienia optymalnej segmentacji dla coraz bardziej złożonych obciążeń systemów."[/quote]

Obraz

Nowe produkty Ultrastar mają w swoim wnętrzu po 9 talerzy i są wypełnione helem. Firma Western Digital podejrzewa, że do 2023 roku 50% sprzedawanych HDD będzie opierało się na zastosowanym w DC HC650 Shingled Magnetic Recording. Pierwsze mniejsze dostawy planowane są w dalszej części roku. Większa dostępność planowana jest dopiero na 2020 rok.

Źródło: WD

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)